etiler poyrazoğlu otomotiv
27 Haziran 2019 Perşembe

Çameli fasulyesi pazara indi

Türkiye'nin vazgeçilmez tatlarından, sofraların en önemli yemekleri arasında olan ‘kuru fasulye’, Çameli Belediyesi ve Ziraat Odası girişimiyle coğrafi işaret belgesi alınarak tescillendi. Coğrafi işaret belgesi alınan Çameli fasulyesinin bu yıl 800 ton üretimi bekleniyor.

02-10-2018 11:58

Fasulye Çeşitlerinin Milli Ekonomiye Kazandırılması Projesi kapsamında coğrafi işaret alınmasıyla birlikte Çameli fasulyesinin pazardaki yerini almaya başladığı bildirildi. Belediye Başkanı Cengiz Arslan, ilçede 100 dekarlık alanda  800 ton civarında kuru fasulye üretimi yapıldığını açıkladı.

Çameli Ziraat Odası ve Çameli Belediyesi ile birlikte yürütülen proje kapsamında ‘Fasulye Çeşitlerinin Milli Ekonomiye Kazandırılması Projesi’ kapsamında yapılan faaliyetlerin ve bölgede yetiştirilen kuru fasulyenin tescilinin alınması ve markalaşması yönünde coğrafi işaretlemenin alınmasıyla ilgili toplantı yapıldı.

Çameli Belediye Başkanlığı Konferans Salonunda yapılan toplantıya Denizli Vali Yardımcısı Turan Atlamaz,  Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanı Mehmet Keskin , Çameli Belediye Başkanı Cengiz Arslan, Çameli Ziraat Odası Başkanı Hamit Tuncer, Çameli Gıda ve Hayvancılık Müdürü Durmuş İvgin, mahalle muhtarları ve çiftçiler katıldı.

Çameli Belediye Başkanı Cengiz Arslan, “İlçemizde yaklaşık 100 dekarlık alanda toplam 800 ton civarında kuru fasulye üretimi yapılmaktadır. Yayla özelliği taşıyan ilçemizin iklimi fasulye yetiştirmeye elverişli olup, iklim ve toprağın yetiştiriciliğe elverişli olması ayrı tat ve lezzet katmaktadır. İlçemizde yetişen beyaz kuru fasulyemizin verimi, kendine has tadı, kısa zamanda pişmesi ayrı bir değer katmaktadır. Bu yıl yetiştirdiğimiz ürünlerin topluca pazarlanması ve hak ettiği değerde satılmasını ilçemizin dünya çapında tanıtımı açısından da büyük bir adım olacaktır” dedi.

 Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Çameli fasulyesi pazara indi
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör