poyrazoğlu otomotiv
25 Mayıs 2019 Cumartesi

Çameli’de taşkın koruma ve baraj çalışmaları tamamlandı

Çameli’de Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapımı tamamlanan İmamlar Barajı ve sulama projesi ile 2 bin 110 dekar tarım arazisi sulamaya açıldı.  Sulamaya açılan alanlarda ürün çeşitliliğini artmasıyla ülke ekonomisine yıllık 2 milyon 743 bin lira  katkı sağlanması hedefleniyor. 

11-10-2018 11:53

DSİ, Çameli’de yürüttüğü  dere ıslah çalışmaları ile İmamlar Barajı ve sulama projelerini tamamladı. Çameli’nin verimli topraklarını suyla  buluşturan çalışma hakkında bilgi veren DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen Gölsu Projesinden Denizli’nin de  nasibini aldığını belirtti. 

Modern sulama projelerini uygulamaya koyuyoruz

Devlet Su İşleri Genel Müdürü Aydın,  “DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor. Yaptığımız dere ıslahları ile tarım alanlarını ve vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlıyoruz” dedi.

Bölge insanına ek gelir sağlanacak

Çameli’de İmamlar Barajı ve Sulamasının tamamlandığı müjdeleyen Aydın, 2019 yılı sulama sezonunda 2 bin 110 dekar zirai arazinin tamamına su verileceğini açıkladı.  Aydın, “ Temelden 31 metre yüksekliğe sahip ve 817 bin  metreküp suyun depolanmasını mümkün kılacak Çameli İmamlar Barajı ve Sulaması işi kapsamında bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artıracak, hem de yörede ürün çeşitliliğini sağlayacaktır. Baraj ve Sulamasının tamamlanması ile 2018 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık yaklaşık 2 milyon 743 bin lira katkı sağlanması hedefleniyor” diye konuştu. 

Çameli’yi taşkınlardan koruyoruz

Çameli’de taşkın zararlarından korumak için çalışmalar yürüttüklerinin altını çizen DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, “Bu kapsamda eylül ayında yapımı tamamlanan Çameli ilçe merkezi Paşa Deresi ve yan kolları üst havza tedbirleri işi kapsamında  1445 metre toprak trapez kanal, 2 bin 72 metre kargir duvarlı kanal,  1041 metre ızgaralı kanal, 17 adet menfez ve 2 adet tersip bendi yapılmıştır. 2 bin 600 metre uzunluğunda betonarme kanal, Hacılar Deresinde 600 metre betonarme kanal, Hasanağa Çeşmesi deresinde 500 metre betonarme kanal ve Bayır Deresinde 300 metre betonarme kanal imalatları ile 3 adet tersip bendi imalatları ile tel çit imalatları tamamlandı. Bu projeyle Çameli ilçe merkezi ve 430 dekar tarım arazisi taşkınlardan korunacak” dedi.

Haber Merkezi 

 

 

 

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Çameli’de taşkın koruma ve baraj çalışmaları tamamlandı
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör