poyrazoğlu otomotiv
25 Mayıs 2019 Cumartesi

Çal’da TARSİM toplantısı

Ilık geçen kış aylarının kuraklık riskini artırmasının ardından, mayıs ayında dolu, fırtına ve sel afetleriyle karşı karşıya kalan tarımn üreticileri için Çal’da bilgilendirme toplantısı düzenlendi. TARSİM yetkilileri çiftçileri sigorta işlemleri konusunda bilinçlendirdi. 

14-06-2018 13:14

Ülke genelinde olduğu gibi 2017-2018 üretim sezonu Denizli’de de meteorolojik yönden sıkıntılı geçti. Kış aylarında havanın ılık geçmesi, yeterince yağış alınamaması sebebiyle artan kuraklık riskinin yanında mayıs ayında il genelinde yaşanan dolu, fırtına yağmur ve sel afetleri tarım alanlarını ve ürünleri kötü yönde etkiledi. Çal İlçe Kaymakamı Yusuf Durani Dinç, Manisa TARSİM Bölge Müdürü yetkilisi, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl ve İlçe Müdürlüğü yetkililerinin de katılımıyla Çal ilçe Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda üreticilerin katılımıyla bir toplantı gerçekleştirildi.

Çal İlçe Kaymakamı Yusuf Durani Dinç, yaşanan afetlerden dolayı geçmiş olsun dileklerinde bulunarak, “Her zaman üreticilerimizin yanındayız. Günümüzde iklim değişikliklerinden dolayı kuraklık, sel, dolu gibi afetler çok sık yaşanmakta. Buna karşı alabileceğimiz en büyük tedbir ürünlerimizi sigorta yaptırmaktır. Zaman zaman sigorta ile ilgili sıkıntılar yaşansa da bunu konuşarak bilgilendirmeler yaparak aşabiliriz. Bugün de bunun için buradayız her türlü sorun ve şikâyetinizi TARSİM bölge müdürümüze aktarabilirsiniz. Hepimiz için yararlı bir toplantı olmasını diliyorum" dedi.

Manisa Bölge Müdürü Müjdat Çubukçu,  TARSİM' in işleyişi hakkında kısa bilgi verdikten sonra üreticilerden gelen tüm soruları cevapladı. Toplantı boyunca özellikle bağ ve ayçiçeği alanlarında meydana gelen hasarlarla ilgili konular gündeme gelirken, üreticilerin sigorta yaptırırken çok önemli bazı konulara dikkat etmedikleri hatırlatıldı, Çubukçu, “Üreticiler yaptırmış oldukları sigortanın kapsamını tam olarak bilmiyor. Parsellerini Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıt ederken hata yaptıkları, verim ve ürün bedeli hakkında sigorta acentesine yeterli bilgi vermedikleri belirlendi. TARSİM poliçesi hazırlanırken üreticinin üretim alanlarına hakim olarak doğru poliçe düzenlemesi gerekiyor”  diye konuştu, çiftçilerden ürünlerini sigortalamalarını istedi.

 Haber Merkezi

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Çal’da TARSİM toplantısı
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör