poyrazoğlu otomotiv

Büyükşehir, Tarakçı evi’ne sahip çıktı

Denizli Büyükşehir Belediyesi, il merkezindeki tarihi evlerin ardından ilçelerdeki tarihi yapıları da kamulaştırarak restore ettiriyor. Buldan’da bulunan Talat Tarakçı Evi’ni kamulaştıran Büyükşehir Belediyesi, restorasyon çalışmalarını sürdürüyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, "Geçmişimize, tarihi yapılarımıza sahip çıkıyoruz" dedi.

06-02-2018 17:27
" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen>

Külahçıoğlu Un Fabrikası, Merzeci Un Fabrikası, İbrahim Çallı Sanat Evi, Konyalıoğlu Konağı, Balcı Evi, Sürücü Evi, Osmanbey Konağı, Ali Bilge Evi, Necip Ökten Evi, Abdüloğlu Evi, Cezmi Ökten Evi ve Adil Beştaş Evi gibi Denizli'nin yıkılmaya yüz tutmuş tarihi yapılarını kamulaştırıp, restore ettiren  Büyükşehir Belediyesi, ilçelerde de restorasyon çalışmalarını sürdürüyor. Buldan’da dönemin Belediye Başkanı Talat Tarakçı’nın yaşadığı Tarakçı Evi'ni kamulaştırarak satın alan Denizli Büyükşehir Belediyesi, tarihi yapının aslına uygun restorasyonu için yoğun bir şekilde çalışıyor. 

"Geçmişimize, tarihi yapılarımıza sahip çıkıyoruz"

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Buldan’a giderek restorasyon çalışmaları süren tarihi evi inceledi. Denizli için önemli değere sahip tarihi evleri birer birer satın alarak, Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun onayladığı projelerle aslına uygun şekilde restore ettiklerini söyleyen Başkan Zolan, “Denizli merkezde sürdürdüğümüz restorasyon çalışmalarına tüm ilçelerimizde de hızla devam ediyoruz. Buldan’da Tarakçı Evi koruma altında bir yapı. Vatandaşımızla konuştuk uzlaştık, sonrasında projemizin detayları hazırlandı ve Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nca onaylandı. İhalemizi yaptık ve restorasyon işlemleri hızlı bir şekilde devam ediyor" dedi. Buldan'ın turizm anlamında üst seviyeye çıkan bir ilçe olduğunu ifade eden Başkan Zolan, "İlçemiz tekstiliyle, Buldan Evleri’yle bir çok güzelliği içinde barındırıyor. Denizli Büyükşehir Belediyesi olarak Buldanımızın güzelliğine güzellik katmak istedik” dedi.

Tarihi evin restorasyon sonrası halka açılacağını belirten Osman Zolan, “İnşallah restorasyon sonrası da tarihi evimiz halkımızın kullanımına açılacak ve burada bir çok güzellikler olacak. Geçmişimize, tarihi yapılarımıza sahip çıkıyoruz. Sadece şehrin merkezinde değil, ilçelerimizde de aynı hassasiyetle yaklaşıyoruz. Şimdiden Buldanımıza hayırlı olsun. Burada gençlerimize, hanım kardeşlerimize ya da Buldan’a gelen turistlerin ihtiyaçlarına yönelik bir düzenleme yapacağız” diye konuştu.
HABER MERKEZİ

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Büyükşehir, Tarakçı evi’ne sahip çıktı
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör