etiler poyrazoğlu otomotiv
26 Ağustos 2019 Pazartesi

Büyükşehir Belediyesi, Yörük-Türkmen Kültürü  Çalıştayı düzenledi

Büyükşehir Belediyesi Yörük-Türkmen Kültürü Çalıştayı'na ev sahipliği yaptı. Çalıştaya katılan Başkan Zolan, çalıştayın geleceğe ve gençlere ışık tutmasını temenni etti. 

29-01-2019 15:32

Acıpayam Dernekler Birliği ve Denizli Yörükleri Derneği ile birlikte düzenlenen Denizli Yörük-Türkmen Kültürü Çalıştayı’nda  Yörük-Türkmen kültürünün ilk defa detaylı olarak masaya yatırıldı.  Çatalçeşme Oda Tiyatrosu’nda düzenlenen programa Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Merkezefendi Kaymakamı Dr. Adem Uslu, Acıpayam Belediye Başkanı Hulusi Şevkan, Denizli Yörükleri Derneği Başkanı Yaşar Celal Ceylan, akademisyenler, davetliler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Prof. Dr. Turgut Tok, Türk coğrafyasını, dilini, yaşam biçimi, tarihi, sosyal ve ekonomik izlerin konuşulacağı çalıştaya destek verenlere teşekkür etti. 

Çalıştaya katılan tüm bilim insanları ve katılımcılara teşekkür eden Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, geçmişten gelen değerlerin gelecek nesillere ulaştırılmasının çok önemli olduğunu vurgulayarak, “İlelebet ayakta kalmak, bu yolculuğu dünyanın sonuna kadar sürdürmek istiyorsak, kendi değerlerimizi bilmek, yaşamak ve yaşatmak durumundayız. Milli ve manevi değerlerimize sahip çıkarak, gençlerimize ve geleceğimize aktarmak durumundayız. Yörük-Türkmen kardeşlerim devletiyle, milletiyle hep barışık olmuştur. Her türlü fedakarlığı yapan ve özüyle bu güzelliği yaşayan,  ülkesine sahip çıkan bir değerdir. Bu çalıştayımız geleceğe ve gençlerimize ışık tutsun. Biz olmaya devam edelim” diye konuştu.  

Tarihi gerçekler konuşuldu

Prof. Dr. Turgut Tok, Prof. Dr. Tuncer Baykara, Merkezefendi Kaymakamı Dr. Adem Uslu ve Dr. Himmet Büke, çalıştayda sunumlarını gerçekleştirerek, Yörük Türkmenlerinin Denizli’ye gelişinden bugüne kadar kentte bıraktığı tarihi, sosyal ve ekonomik izlere kadar pek çok önemli konu hakkında bilgi verdi.  Ayrıca fotoğraf sanatçısı Zeki Akakça’nın hazırladığı “Denizli ve Yöresinde Yörük-Türkmen kültürü, Yörükçe görüntüler” adlı fotoğraf sergisi de vatandaşların beğenisine sunuldu.

Çalıştay, kitaba dönüşecek

Çalıştay programında ayrıca “Yörük-Türkmen Kültürü, Kavramlar, Gelenekler, Tarih ve Coğrafya” , “Yörük-Türkmen Araştırma Merkezleri, Dernekler ve Şölenler”  ve “Yörük Türkmen Kültürünün Ekonomik Hayata Yansımaları” konuları 3 ayrı oturumda çalıştaya katılan bilim insanlarınca irdelenerek, bildiriler halinde sunuldu. Çalıştay boyunca sunulan bildirilerin ve sonuç bildirgesinin derlenerek Büyükşehir Belediyesi Kültür Yayınlarınca eser haline dönüştürülüp, vatandaşlara ücretsiz bir şekilde ulaştırılacağı açıklandı. Haber Merkezi

 

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Büyükşehir Belediyesi, Yörük-Türkmen Kültürü  Çalıştayı düzenledi
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör