etiler poyrazoğlu otomotiv
20 Haziran 2019 Perşembe

Büyük Zafer’in 104. Gurur Yılı

Bundan tam 104 yıl önce 18 Mart’ta Gelibolu Yarımadası’nda Osmanlı İmparatorluğu ile İtilaf Devletleri arasında kara ve deniz savaşları yapıldı. Türk askeri sayıca kendinden fazla olan düşmanlara karşı “Çanakkale Geçilmez” diyerek ülke topraklarını savundu. Türk tarihinin en önemli zaferlerinden biri olan 18 Mart Deniz Zaferi’nin 104. Gurur Yılı’nı yaşıyoruz.

18-03-2019 11:08

Denizli’de 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 104.Yıldönümü etkinlikleri bugün saat 10.00’da Anıt Şehitlik’te yapılacak törenle başlayacak. Saygı Duruşu, Saygı Atışı, İstiklal Marşı ve çelenklerin sunulmasının ardından konuşmalar yapılacak. Törende  Vali Karahan Şehitlik Defteri’ni imzalayacak, şehit kabirleri ve Şehit Anı Odası ziyaret edilecek. Buradaki tören Polis Şehitliği’nin ziyaret edilmesiyle tamamlanacak. Günün anısına çeşitli ziyaretler ve etkinlikler de gerçekleştirilecek.

Denizli protokolü yayınladıkları mesajlarla 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 104. Yıl Dönümü’nün gururunu yaşadıklarını dile getirdi.

Hasan KARAHAN (Vali): 

Ülkesini ve kutsal değerlerini bedeli ne olursa olsun koruyan, gerekirse canlarını bu uğurda feda eden Aziz Şehitlerimizi, Çanakkale Zaferi’nin 104. yıl dönümünde bir kez daha rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz. Çanakkale; Millî Mücadele’nin ilk ateşinin yakıldığı, bağımsızlık söz konusu olduğunda en çetin şartlar altında bile imkânsızın mümkün kılındığı, büyük bir milletin yekvücut olup canını hiçe sayarak vatan topraklarına sahip çıktığı şanlı bir destandır. Kahraman şehitlerimizin, hakkı hiçbir surette ödenemeyecek fedakârlıklarını ve yakınlarının metânetini, bu millet daima minnetle hatırlayacaktır. Müsterih olunuz ki şehitlerimizin aziz kanlarıyla müdâfaa ettiği vatanımızı, onlardan tevarüs ettiğimiz azim ve şuurla korumaya devam edeceğiz.

Osman ZOLAN (Büyükşehir Belediye Başkanı):

104 yıl önce Çanakkale Savaşı’nda atalarımızın gösterdiği kahramanlık destanı ile Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin temelleri atıldı. Bağımsızlığı için Çanakkale cephelerinde savaşan ve düşmanı bozguna uğratan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları, şartlar ne olursa olsun Türk Milletinin hiçbir güce boyun eğmeyeceğini gösterdiler. Türk milleti birlik ve beraberliği, iman gücü ile her zorluğu bertaraf etmiş, hiçbir zaman esaret altına girmemiştir. Çanakkale Zaferi, Türk Milletinin tarihe yön veren en parlak zaferlerinden biridir. 'Çanakkale Geçilmez' dedirten kahramanlarımız, milletimizin gücünü tüm dünyaya ispat etmiştir.

Gülizar Biçer KARACA (CHP Genel Başkan Yardımcısı):

Milletimizin tarihine altın harflerle yazılmış Çanakkale Zaferi’nin 104. Yıldönümünde; vatanı uğruna savaşmaktan bir an olsun çekinmeyen, bizlere eşsiz ve onurlu bir miras olarak Türkiye Cumhuriyeti’ni bırakan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitlerimizin aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum Vatan toprakları için, canlarını seve seve vererek; bir ulusun kaderini değiştiren, vatanımızı, istiklalimizi, eşsiz cesaretlerine borçlu olduğumuz aziz şehitlerimiz, dünyada eşi benzeri olmayan bir destanı Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Çanakkale’de yazmıştır. Çanakkale Zaferi ile Kurtuluş Savaşı’nın temelleri atılmıştır. Bu zafer Cumhuriyetimizin kurulmasının ilk adımıdır.

Muhammet SUBAŞIOĞLU (Merkezefendi Belediye Başkanı):

18 Mart Çanakkale Zaferi, tarihimizin en önemli zaferlerinden biridir. Sadece Türkiye tarihine değil dünya tarihine de etki etmiş ve yön vermiştir. Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasına temel hazırlayan bu zaferde Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve askerlerimizin müthiş mücadelesi ve stratejisi ile düşman amacına ulaşamamıştır. Kutsal vatan toprakları için, bedenlerini siper eden ve canlarını veren, bir milletinin geleceğine etki eden aziz şehitlerimiz, askerlerimiz dünyada eşi benzeri olmayan bir destan yazmıştır.

Hüseyin GÜRLESİN (Pamukkale Belediye Başkanı):

Çanakkale Zaferi, tarihe altın harflerle kazınmış, Türk Milleti’nin gücünün dünyaya ispatladığı bir zaferdir. Türk Milleti’nin vatanı ve bağımsızlığı söz konusu olduğunda karşısında hiçbir gücün duramayacağının çok net bir ispatıdır. Aradan 104 yıl geçmesine rağmen, bugün Türk Milleti’nin evladı olarak, milletimizi, devletimizi, topraklarımızı, bayrağımızı korumak adına bu uğurda canını veren aziz şehitlerimizin Şehitler Günü’nü idrak etmenin onurunu ve gururunu yaşıyoruz. Bizler, tarihe altın harflerle yazılan bu zaferin kahramanlarının torunları olarak, vatan, millet, bayrak sevgisini gelecek nesillere aktarmanın görevimiz olduğunun bilincindeyiz.

Müjdat KEÇECİ (Sanayi Odası Başkanı):

Çanakkale Zaferi; yoksulluğun en acı günlerinde dahi Türk Milleti’nin bağımsızlık nidalarıyla dünyaya başkaldırdığı, esaret altında yaşayan tüm milletlere umut olan, vatan sevgisini tarihe altın harflerle işlediği bir destandır. Bu zafer, tüm işgal devletlerine Türk Ulusunun bölünmez bütünlüğünü kabul ettirmekle kalmamış, yeniden uyanışın ilk ışıkları olmuştur. Türk milletinin hangi şart altında olursa olsun, hürriyet ve istiklali için neler yapabileceğini en açık bir şekilde göstermiştir. Bizler de bu şuurla, şehitlerimizin emanetine sahip çıkarak, ülkemizi geleceğe, muasır medeniyete taşımak için çalışmalıyız.

Uğur ERDOĞAN (Ticaret Odası Başkanı):

Çanakkale, yarısı bizden yarım milyon insanın hayatını kaybettiği topraklar. Vatan toprağına düşman çizmesi değmesin diye varını yoğunu ortaya koyan, canından çok sevdiklerini bir an bile düşünmeden geride bırakıp cepheye koşan, en sonunda canından da vazgeçen milletimizin, makus talihini yendiği Çanakkale Zaferi ise, Türk tarihinin mihenk taşlarından biridir. Türkler, tüm dünyaya “Çanakkale geçilmez!” dedirtti. O gün eşsiz kahramanlığıyla tarihe yön veren Mehmetçik, bugün de nerede bir mazlum, nerede bir ah eden soydaşı varsa, yine görevden kaçmıyor.

Necip FİLİZ (AK Parti İl Başkanı):

Çanakkale Zaferi, vatanı, dini, hürriyeti ve istikbali söz konusu olduğunda Türk Milleti'nin neleri göze alabileceğini, neleri başarabileceğini tüm dünyaya göstermiştir. Bu yönüyle Çanakkale, dün olduğu gibi bugün de, milletimiz, ülkemiz ve geleceğimiz üzerine plan kuranlar için hiçbir zaman unutmamaları gereken bir derstir. Bu toprakları bize mukaddes bir vatan kılan, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, tüm şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden tüm gazilerimizi minnet ve rahmetle yad ediyor, şükranlarımı sunuyorum.

Hamdi HELVACILAR (Muharip Gaziler Derneği Başkanı):

Türk milleti, vatan bildiği toprak üzerinde tarih boyunca bir bayrak altında, hür ve bağımsız olarak kalabilmesini şehitlerine borçludur. Şehitler vatan uğruna canlarını feda eden, kendilerinden sonra gelen kuşaklara, en kutsal hak olan yaşama ve özgürlük hakkını kazandıran ölümsüz kahramanlardır. Çanakkale’den Kurtuluş Savaşına, Kore’den Kıbrıs Barış Harekatına, terörle mücadeleden 15 Temmuz’a ve El-Bab’tan Afrin’e kadar pek çok şehit verdik. Onlar birer kahramandı! Onlar cesurdu! Onlar canlarını büyük Türk milleti için verdiler.

Yusuf GARİP (Büyükşehir Belediye Meclisi MHP Grup Başkanvekili):

Çanakkale; Türk milletinin tarihi bir direnişi, asla unutulmayacak mücadele azmi ve emperyalist mihrakların kanlı planlarını alt üst eden stratejik silkinişidir. Hepsinden de önemlisi; imanın, inancın ve milli iffetin gülleye, mermiye ve gelişmiş savaş gemilerine tavizsiz duruşudur. Türk milletinin bir olması, saflarını sımsıkı tutması, bağımsız ve özgür yaşaması Çanakkale ruhunun özüdür, esasıdır ve tartışmasız en bariz gerçeğidir.

İbrahim TEFENLİLİ (Ticaret Borsası Başkanı):

Çanakkale’de tarihte eşi benzeri görülmeyecek destanı yazan, vatanımızı savunan, vatan toğrağımız olan güzel ve değerli mirası bizlere bırakan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, tüm isimsiz kahramanlarımızı ve aziz şehitlerimizi şükran ve minnetle anıyorum. Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Büyük Zafer’in 104. Gurur Yılı
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör