etiler poyrazoğlu otomotiv
16 Eylül 2019 Pazartesi

Buldan'da restorasyon ve sokak sağlıklaştırma çalışmaları devam ediyor

Buldan'da koruma altına alınan 164 ev ile 32 sokakta restorasyon çalışmaları hızla devam ediyor. İlçenin adım adım Cittaslow’a (Yavaş Şehir) ilerlediğini kaydeden Belediye Başkanı  Mustafa Şevik, "Buldan, doğal güzellikleri, tarihi ve kültürel zenginlikleri ile Yavaş Şehir kriterlerini taşıyor" dedi.  

11-06-2019 17:59

Buldan'da Selçuklu, Osmanlı hatta Rum mimari özelliğini  günümüze yansıtan 164 ev, 32 sokak, 2007 yılında koruma altına alındı. Son 12 yılda, Eski Hükümet Konağı, Cezaevi, Halk Evi, Postane Binası, Beyler Konağı,  Zehrenti Evi, Tarakçı Evi, Tarihi Beyler Evi’, Hattat Asımlar Evi’, Behçet Uz Konağı gibi 10'larca evin restorasyonu tamamlanarak Buldanlıların hizmetine sunuldu. Ayrıca, koruma altına alınan 32 sokaktan projesi hazırlanan  7'sinde sokak sağlamlaştırma çalışmaları hızla devam ediyor.  

Buldan Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Ekrem Uludağ, Peyzaj Teknikeri-Restoratör Zeliha Akyol ve Hande Cirit Künar'dan oluşan restorasyon ekibinin denetiminde gerçekleştirilen sokak sağlamlaştırma çalışmalarını yerinde inceleyen Belediye Başkanı Mustafa Şevik, çalışmalar hakkında bilgi aldı. 

 Dokuma pazarı sokağının güney ve kuzey cephesi ile  Beyler Sokağında sokak sağlamlaştırma çalışmalarının tamamlandığını açıklayan Başkan Şevik,"2007 yılında koruma altına alınan 32 sokaktan 7'sinin projesini hazırlamıştık. Projesi hazır olan Dokuma Caddesi ile Beyler Sokağı'nda  çalışmalarımız tamamlandı.  Semerci Sokakta çalışmalar devam  eden çalışmalar,  Fetciler, Türkmenoğlu, Tavacı, Yeşildere Mahallesi, Paşalar Hanı Sokaklarında da en kısa zamanda başlayacak" dedi. 

Buldan'ın sahip olduğu tarihi, kültürel zenginliği, doğal güzelliği  ile Yavaş Şehir'e(Cittaslow) aday olduğunu belirten Başkan Şevik, "Buldan, restorasyon ve sokak sağlamlaştırma çalışmalarımız tamamlandığında Yavaş Şehir kriterlerini taşıyor. Çevre, altyapı, kentsel yaşam, turizm politikalarımız hazır. İlçemiz, Yavaş Şehir, Sakin Şehir ünvanına hak ediyor" diye konuştu.     

Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Buldan'da restorasyon ve sokak sağlıklaştırma çalışmaları devam ediyor
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör