poyrazoğlu otomotiv

“Bu yükü kaldıramayız”

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu, elektrik fiyatlarına konutlarda, küçük ve orta ölçekli işletmelerde yüzde 9, büyük işletmelerde yüzde 14 zam yaptı. BOTAŞ’da doğal fiyatlarını aynı oranda artırdı. Zamla sanayi elektriğinin fiyatı 24,479 kuruşa, ticarethanelerde kullanılan elektriğin fiyatı da 30,816 kuruşa yükseldi. Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, elektriğe yapılan zamma tepki gösterdi, “Bu yükü kaldırımayız” dedi.

02-08-2018 17:20

Denizli Sanayi Odası’nın  temmuz ayı Olağan Meclis Toplantısı’na elektrik zamları damga vurdu. Elektriğe ve doğalgaza gelen zam haberi sanayicileri şaşırttı. Meclis üyelerine ekonomik verilerle ilgili bilgi veren Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, elektrik zamlarına tepki gösterdi. Toplantı yapılırken zam haberi geldiğini söyleyen Keçeci, “Gıda meslek komitemizin sektörel sorunları arasında yer verdiği elektrik zamlarını konuşurken yeni elektrik zamları haberi  geldi. Haber geldiğinde  inanmayan arkadaşlarımız oldu. Sanayiciler olarak bizler için maliyet hesabı, hayati derecede önemlidir. Elektriğe gelen üst üste zamlar ve kredi faizlerindeki artış nedeniyle maliyet hesabı yapamaz hale geldik. Yılbaşından bu yana sanayicilerimizin kullandığı elektriğe neredeyse yüzde 50 civarında zam geldi. Bu kaldırabileceğimiz bir yük olmaktan çıktı” dedi. 

Üretimi olumsuz etkileyecek
Organize Sanayi Bölgelerinin de sanayici için cazibesini yitirdiğini belirten Keçeci, “Birtakım maliyetleri azaltmak için örgütlendiğimiz organize sanayi bölgelerinde de durum farklı değil. Organize sanayi bölgeleri cazibesini yitirdi. Kısa zamanda bu konuda aksiyon alınmazsa, 2019’a kadar sağlam bilançolu şirket kalmayacak. Daha fazla üretmemiz gereken yer ve zamanda, sanayici üretimden ve yatırımdan korkar oldu. Dolayısıyla bu zamların önümüzdeki süreçte hem üretime hem de buna bağlı olarak ihracata olumsuz yansıyacağını düşünüyorum.  Çünkü ihracatçının bu artan maliyetlerle malını satma şansı oldukça azalacak” diye konuştu.
Kurlardaki yükseliş dengelerimizi sarsıyor

Ekonomik verileri de değerlendiren Sanayi Odası  Başkanı Müjdat Keçeci, “Ekonominin yapısal sorunları ile enflasyon karşılıklı birbirini besleyerek her geçen gün biraz daha büyüyor. Ne yazık ki; ithalata bağımlı bir üretimimiz var ve ekonomide de büyük oranda dış kaynaklara bağımlıyız. Bu nedenle kurlarda yaşanan yükseliş tüm dengelerimizi sarsıyor. Dünyadaki istenmeyen ve beklenmeyen olayların da etkisiyle ülkemizde yabancı paralar gerçekten sanayiciyi ürküten noktalara geldi. Doların neredeyse 5 liraya yaklaştığı bir ekonomide bütçelerimizi ve bilançolarımızı yönetmek zorlaştı. Mevduat faizinin yüzde 20’lere geldiği yerde ticari faizler de inanılmaz yükseldi. Tüm bu gelişmeler sanayiciyi düşündürüyor” dedi.
Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - “Bu yükü kaldıramayız”
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör