etiler poyrazoğlu otomotiv

Bozkurt Belediyesi’ni İzmir, prefabrik konutları Aydın Büyükşehir Belediyesi yapacak

Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik, ilçede 8 Ağustos’ta meydana gelen 6.0 büyüklüğündeki depremin yaralarını sarmak için CHP’li belediyeleri ziyaret ederek destek istemesiyle ilgili, “Başkan kapı kapı dolaşıyor, dilencilik yapıyor” eleştirilerine yanıt verdi. Depremin siyaseti olmayacağını söyleyen Çelik, Bozkurt Belediye Binası’nın İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yapacağını, Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin ise prefabrik konutları inşa edeceğini söyledi. 

20-09-2019 11:57

Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik, 8 Ağustos’ta meydana gelen 6.0 büyüklüğündeki depremin ardından yaptığı çalışmaları anlatmak, yapılan eleştirileri yanıtlamak için Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Denizli Milletvekili Teoman Sancar ve İl Başkanı Mahir Akbaba ile birlikte basın toplantısı düzenledi. Depremde ölü ve yaralı olmamasının en büyük teselli olduğunu, ancak yüzlerce evin yıkıldığını, bazı binalarda çok ciddi hasarlar meydana geldiğini belirten Çelik, depremin yaralarını sarmak için komşu belediyelere yaptığı ziyaretlerin eleştirilmesine tepki gösterdi. 

Depremin hemen ardından devletin  yaraların sarılması için gerekli çalışmaları başlattığını, bunu inkar etmediklerini söyleyen Çelik, “Fakat biliyorsunuz ki, depremin etkileri öyle birkaç günde geçmiyor. Son zamanlarda medyada ‘Birsen Başkan falanca yerleri gezip yardım istiyor, dilencilik yapıyor.  Krizi fırsata çeviriyor. Devletimiz yardım etmedi mi ki;  sağa sola gidip yardım talebinde bulunuyor’ gibi sözler dolaşıyor. Ben Bozkurt’un Belediye Başkanıyım. Bir vatandaşımın evini su bassa, bahçesine haşare girse beni ararlar. Elbette arayacaklar. Ben burada sorunları çözmek için varım. Benim evimi su basmış gibi, benim bahçeme haşare girmiş gibi vatandaşlarımızın yardımına koşarım. Ben kapı kapı dolaşıyormuşum. Peki ne için yapıyorum bunu? Kendi işimi mi görüyorum? Vatandaşlarımızın huzuru ve refahı için, değil kapı kapı dolaşmayı, Kaf Dağı’na bile çıkarım. Sorumluluk bunu gerektirir. Depremde evlerini yıkılan ve kendilerine tekrar ev yapabilecek maddi yeterlilikten yoksun olan insanlarımız için prefabrik konut yapmaya çalışıyorum. Bu yaptığımıza devlet desteği yetmiyor mu diyecek kadar, maalesef empatiden yoksun, kendi insanına, özellikle de vicdanına yabancılaşan insanlar görüyorum ve çok üzülüyorum” dedi. 

“Ben bugün varım yarın yokum”

Depremde yan binanın duvarının makam odasının üzerine çöktüğünü söyleyen Çelik,  “Krizi fırsata çeviriyor muşum.  Bizim yaptığımız krizden bir daha kriz doğmasını engellemek. Belediyemizin birçok duvarı çatladı. İçinde gece gündüz demeden vatandaşlarımıza hizmet veren personeller varken binamız yıkılsa ne olacaktı bir düşünsenize? Sanki belediye çalışanları insan değil, onların aileleri, gelecekleri, hayalleri yokmuş gibi yorumlar yapılıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi belediye binasının yapımını üstlendi. Ben bugün varım yarın yokum. Gelecek seçimde burayı CHP mi alır, AK Parti mi, MHP mi yoksa İyi Parti mi belli mi? Kim gelecek olursa çalışanlarımızla birlikte dayanıklı, işlevsel bir binada Bozkurt’a hizmet verecek. Bunu kabul etmemek sizce akıl ve mantık işi mi?” diyerek tepkisini dile getirdi.

Aydın’dan prefabrik ev

Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin meclis kararıyla Bozkurt’a 2+1 prefabrik ev yapacağını, belediye olarak evine yapmak isteyen vatandaşlara  proje desteği vereceklerini, binaların su basmanına kadar yapımını bir firmanın üstlendiğini söyleyen Çelik, “Aydın Büyükşehir Belediyesi buraya durumu çok kötü ve acil olan vatandaşlarımız için 4-5 adet 2+1 prefabrik konut yapma kararı aldı. Aydın’da Ak Partili vekil ayaklanmış. ‘Devlet oraya yardım etti. Bizim işimiz değil’  demiş.   Biz ne zaman bu kadar acımasız olduk? Yardımlaşma ve dayanışma ruhumuzu ne zaman kaybettik. Bu deprem bugün burayı vurdu. Yarın başka bir yeri vurmayacağının garantisi var mı? Karda kışta sokakta kalacak insanımıza uzatılan bu eli tutmamanın sizce yine akılla, mantıkla izah edilir bir yanı var mı? “ dedi

“İdeolojiler faylar yaratmasın”

CHP’li belediye başkanı olduğunu ancak, tüm belediyelerin vereceği desteğe açık olduklarını söyleyen Başkan Çelik, “Hükümetler gelir hükümetler gider. Fakat biz hep buradayız. İnsan olarak, çocuklarımızla, torunlarımızla, ailelerimizle bu toprakların müdavimleriyiz. Faylar, ruhlarımızı, beyinlerimizi, kalplerimizi ayırmak için harekete geçmez. Bunun ayırdına vardığımız gün, “yardım ettiklerimiz CHP’li yoksa Ak Partili mi?” demekten vazgeçtiğimiz gün, millet olarak birbirimize yeniden sarılmayı öğrendiğimiz gün olacak” diye konuştu.

Çelik, kesin hasar tespit raporlarına göre 272 konut, 12 işyeri, 94 depo, 4 cami, 1 kamu binası ve 17 hayvan barınağının  ağır hasarlı olduğunu, depremden 10 bin kişinin etkilendiğini belirterek, “TOKİ 150 tane konut yapıyor. 150 konut yaptığı için EYY dediğimiz binası ağır hasarlı ya da yıkılmış olan kişilerin kendi arazilerinde ev yapmasını öteledi. Çünkü bununla Ekim’de yasanın çıkması gerekiyor. Bunun uygulanabilmesi için. Tabii ki devlette süreç yavaş işliyor. O nedenle biz belediye olarak, bu yavaşı hızlıya nasıl çevirebiliriz düşüncesindeyiz.  Bozkurt Belediyesi olarak her türlü yıkımını, hafriyatını ücretsiz olarak biz yapacağız. Bozkurt Belediyesi olarak bunları ruhsatlandırdıktan sonra ruhsat harcı almayacağımızı meclis kararına eklettik. 15 günlük sürede yıkımını sağlamak, hafriyatını yaptıktan sonra TİP projesiyle Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile tamamen kendimizden prefabrik 2+1 konutları inşa etmek istiyoruz” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca ise Acıpayam depreminin üzerinden 6 ay geçtiğini, ağır hasarlı  binaların yıkıldığını, ancak depremzedeler için konut yapılmadığını, hala tek bir çivi çakılmadığını söyledi.

Osman Nuri BOYACI

 

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Bozkurt Belediyesi’ni İzmir, prefabrik konutları Aydın Büyükşehir Belediyesi yapacak
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör