poyrazoğlu otomotiv etiler
23 Şubat 2019 Cumartesi

Bozkurt,  temiz enerjinin merkezi olacak

GES’ten aylık 100 bin lira gelir sağlayan Başkan Çelik’in hedefi,  gübreden elektrik üretmek.

09-07-2018 18:37

Bozkurt Belediyesi önemli bir proje imza atarak Güneş Enerji Santrali kurdu. Enerji üretimine başlayan santralden belediyeye ayda 100 bin lira gelir sağlayan Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik, orman atıkları ile hayvan gübresinden elektrik üretmek için harekete geçti.  Çelik, “ Hedefimiz Bozkurt’u yeşil enerjinin merkezi yapmak” dedi.

30 Mart yerel seçimlerinde CHP’den Bozkurt Belediye Başkanlığına seçilen Birsen Çelik,  kısa sürede Hambatlıların anası oldu.  Göreve geldiği günden beri Bozkurt halkının yüzünü güldürmek için istihdam ve gelir getirici çalışmalara imza  atan Denizli’nin tek kadın Belediye Başkanı  Çelik, ilk güneş enerjisi santralini kuran belediye oldu. Çelik, şimdi de hayvancılık ve çiftçilikle geçinen Bozkurtlular için  yatırıma hazırlanıyor. 

Temiz enerjinin merkezi olacağız

Bozkurt’un Kuyucak Mahallesi’nde 20 bin metrekarelik alana kurulan 4 bin 500 panelden oluşan  güneş enerjisi santrallerinden  1 megavatlık elektrik ürettiklerini söyleyen Çelik, “ Şu anda 2 bin 700 haneli ilçemizin 1000 hanesinin elektrik giderini buradan karşılıyoruz. Her ay faturasını kesiyoruz ve 100 bin liranın  altına düşmedik.  Yaz aylarında bu daha da artacaktır. Bu bizim için önemli bir para. Bizim İller Bankası gelirimizin yüzde 40’u büyükşehir belediyesine gidiyor. Kalan kısmı ise yalnızca personel giderimizi karşılıyor. O nedenle 100 bin lira  bizim için önemli bir miktar.  Bunun yanında temiz enerji üretiyoruz.  Biyo kütle ve biyogaz üretimi için kolları sıvadık. Bozkurt Temiz enerjinin merkezi olacak” diye konuştu.

Orman atıklarından elektrik üretilecek

Bozkurt’un 20 mahallesinden 8’inin orman mahallesi olduğunu dikkat çeken Çelik, Çinlilerle birlikte biyo kütle enerji üretmek için çalışma başlattıklarını açıkladı. Bozkurt’un ormanlarından yaklaşık 2.5 megavatlık elektrik enerjisi üretecek kapasitede atık mevcut olduğunu söyleyen Çelik, “Yalnızca orman atıkları değil, tarımla ilgili tüm atıklar da burada değerlendirilecek.  Çiftçinin pancar, bağ hatta tarlada kalan hububat artıklarını bile satın alacağız. Böylelikle hem çiftçi kazanacak hem Bozkurt, hem de Türkiye. 2019 yılında projemiz hayata geçecek, elektrik üretimine başlanacak” dedi.

Hayvancılığa yatırım

 

Bozkurt’un geçim kaynağını hayvancılık oluşturuyor. 12 bin 736 nüfuslu ilçede 18 bin baş büyükbaş hayvan bulunduğunu söyleyen Başkan Çelik,  “Eğer ilçemizde hayvancılık var ise biz hayvana yatırım yapmak zorundayız. Bu nedenle hayvan gübresinden elektrik üretmek için de ön çalışmalarımızı yaptık. Biyogaz siloları oluşturacağız. Bu Biyo Kütle silolarıyla aynı yerde olacak. Vatandaşımın ayağına gideceğiz gübreleri toplayacağız. Gübreler işlendikten sonra, tarlada kullanmaya hazır paketlenmiş şekilde organik gübreyi yeniden çiftçiye kazandıracağız.  Ayrıca, biyogaz silolarında 400 haneyi ısıtacak şekilde sıcak su elde edeceğiz.  Başçeşme ve Yenibağlar Mahallesinde kurulması planlanan siloların çevresinde bulunan tarlalarda da seracılık yapılması için vatandaşı teşvik edeceğiz. Biz hep güneş Bozkurt’tan doğar diyorduk. Artık temiz enerji Bozkurt’tan doğar diyoruz” diye konuştu. 

Çamfıstığı ayrı bir gelir

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan 49 yıllığına kiraladığı 1 milyon metrekarenin üzerindeki ormanın, karacam, kızılcam ağaçlarının yanı sıra fıstık çamından oluştuğunu hatırlatan Başkan Çelik, vatandaşın yüzünü güldürmek  için çalıştıklarını belirterek şunları söyledi: “Biz künarın para ettiğini bilmiyorduk.  Bazı vatandaşların akın akın fıstık çamı ormanına akın ettiğini gördük. Bir de öğrendik ke bizim çam fıstıklarımızı topluyorlarmış. Hemen işe el attık ve belediye olarak çam fıstıklarını topluyoruz.  Belediye bundan 90 bin lira gelir elde etti.  Az para değil. Bu para ile sosyal projelerimizi hayata geçiriyoruz.”

Gelir getirici projeler

Bozkurt’u Denizli’nin parlayan yıldızı yapmak için çalışmalarını yürüttüğünü söyleyen Başkan Çelik, “Buradaki amaç, güzel binalar, yollar yapmak demek değil. Vatandaşları mutlu edecek, insanların boğazlarından geçen lokmayı büyütmek için çalışmak idi. Siz tok olan bir insanı sosyal projelerle mutlu edebilirsiniz. Ama aç olan birini sinemaya götüremezsiniz, bir yüzme havuzunda yüzdüremezsiniz.   O nedenle ilk amacımız Bozkurt’a gelir getirici projeleri hayata geçirerek istihdamın önünü açmak istedik.  Çalışmalarımız da bu yönde devam ediyor” dedi. 

Şengül BOZ

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Bozkurt,  temiz enerjinin merkezi olacak
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör