poyrazoğlu otomotiv etiler

Böbrek nakliyle sağlığına kavuştu

Türkiye’de kamu hastaneleri arasında ilk kez Denizli Devlet Hastanesi’nde başlayan Evde Hemodiyaliz yöntemini ilk uygulayan hasta olan Aytaç Alca, böbrek nakli olarak sağlığına kavuştu. 

13-03-2018 16:42

Denizli Devlet Hastanesi’nde 2015 yılında başlayan Evde Hemodiyaliz uygulamasının ilk hastası olan 42 yaşındaki Aytaç Alca’dan sevindirici haber geldi. 15 yıldır diyaliz hastası olan ve 2,5 yıldır Evde Hemodiyaliz uygulamasından yararlanan Alca, İzmir Kent Hastanesi’nde böbrek nakli olarak hayata yeniden tutunmanın mutluluğunu yaşadı.

Sağlıklı Günlerime Döndüm

Böbrek nakli olmasıyla birlikte eski günlerine geri döndüğünü söyleyen Aytaç Alca, herkesi organ bağışında bulunmaya davet etti. Alca,  “15 yıldır düzenli olarak diyaliz tedavisi görüyorum. Bunun son 2,5 yılını Evde Hemodiyaliz uygulamasıyla geçirdim. Ev hemodiyaliziyle birlikte hayatım pozitif yönde değişmeye başladı.  Diyalizimi 8 saat uyguladığım için kramp girme, tansiyon düşmesi gibi sorunlar yaşamadım. Ayrıca geceleri diyalizimi uyguladığımdan gündüzleri kendime vakit ayırabiliyordum. İşlerimi yapabiliyordum. Yaklaşık 4,5 ay önce İzmir Kent Hastanesi’nden böbrek nakli için aradılar. Nakil sürecim olumlu gelişti ve böbrek nakli oldum.  Nakille birlikte 15 yıl önce diyalize başlamadan önceki sağlıklı günlerime döndüm. Rahat nefes alabiliyorum, diyet uygulamıyorum” sözleriyle sevincini paylaştı.

Organ nakli konusunda daha duyarlı olunması gerektiğinin altını çizen Alca, “Organ nakli yapılan kişinin hayata nasıl döndüğünü, hayata olan bakış açısının nasıl değiştiğini görüyoruz. Bu yüzden bağışların artmasını temenni ediyorum” dedi. 

Haber Merkezi
 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Böbrek nakliyle sağlığına kavuştu
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör