etiler poyrazoğlu otomotiv
19 Haziran 2019 Çarşamba

Biyosensörle kriz riski önceden tespit edilecek

Pamukkale Üniversitesi öğretim üyesi Prof.Dr. Necip Atar ve İskenderun Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Doç.Dr. Mehmet Lütfi Yola birlikte kalp krizi riskini önceden tespit edecek yerli ve milli biyosensör geliştirdi.

07-12-2018 18:18

Dünya Sağlık Örgütü, tarafından yayımlanan rapora göre ölüm oranı en yüksek olan hastalıkların başında gelen kalp rahatsızlıklarına bağlı oluşan kalp krizi artık anlık tespit edilebilecek. PAÜ Kimya Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necip Atar ve İskenderun Teknik Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Lütfi Yola, 9 ay süren başarılı bir çalışma sonucunda kalp krizi riskini önceden tespit edebilecek biyosensör hazırladı. Özellikle tıp alanında büyük ilgi görmesi beklenen çalışma sonucunda elde edilen sonuçlar alanında saygın dergilerden biri olan Biosensors and Bioelectronics’te  yayımlandı.

Geliştirilen elektrokimyasal biyosensör, kalp kasında meydana gelen hasarlar sonrasında kan dolaşımına salınan ve kalp krizini tetikleyecek troponin değerlerini anlık ve yüksek seçicilikle tespit edecek. Böylelikle zaman içerisinde oluşabilecek riskler en aza indirgenerek, kalp krizi riskleri önceden belirlenecek.

Prof. Dr. Necip Atar, biyosensörün yüksek seçicilik ve hızlı analizi beraberinde getirdiğini vurguladı. Atar, “Elektrokimyasal biyosensörün validasyon çalışmaları da kararlılık, doğrusallık aralığı, gözlenebilme sınırı , tayin sınırı, gün içi, günler arası kesinlik ve doğruluk, sağlamlık, seçicilik, tutarlılık, tekrarlanabilirlik testleri yapılarak troponinin hızlı tayini için tıp dünyasında geçerliliği ve güvenilirliği yüksek bir biyosensör geliştirilmiştir” dedi. 

Haber Merkezi

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Biyosensörle kriz riski önceden tespit edilecek
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör