etiler poyrazoğlu otomotiv
19 Haziran 2019 Çarşamba

Bir yılda 20 bin öğrenciye ulaştı

İl Sağlık Müdürlüğü Karşıyaka Aile Sağlığı Merkezinde görevli Aile Hekimi Dr. Engin Mengü, Denizli’de 40 lisede düzenledikleri ‘Sigaranın Zararları ve Kurtulma Yolları’ konulu eğitimlerde bir yılda 20 bin öğrenciye ulaştıklarını belirtti.

23-03-2019 10:51

Geçen yıl gönüllü olarak liselere ‘Sigaranın Zararları ve Kurtulma Yolları”’ konulu eğitim vermek için talepte bulunan Aile Hekimi Dr. Engin Mengü, özellikle sigaraya başlamanın lise çağında sık yaşandığını bu nedenle liseli öğrencilerde bir farkındalık oluşturabilmeyi amaçladığını söyledi.

Mengü, öğrenciler için ilgi çekici kılarak düzenlediği eğitimlere öğrencilerin yoğun katılım gösterdiğini dile getirerek, “Bir yıl önce Denizli’de bir çocuğun altın vuruş dediğimiz yüksek doz eroin alımına bağlı hayatını kaybetmesi sonucu ‘geleceğimiz dediğimiz gençlerimize sahip çıkmalı, onları korumalıyız’ düşüncesiyle bu eğitimlere başladım.  Bir yıldır da Denizli merkezinde liselerde ‘Kanser Çubuğu Sigara’ başlığı altında bu eğitimleri sürdürüyorum. 40 tane lise gezdim, sigaranın hem sağlık açısından hem milli güvenlik açısından zararlarını anlattım. Ayrıca öğrencilere; bağımlılığın sebebinin hayatta anlam boşluğuna düşmek olduğunu aktardım” dedi.

 Her okulda verdiği seminerler sonunda 10-20 öğrencinin sigarayı bırakmak istediklerini dile getirdiğini ifade eden Mengü, “Bugüne kadar 20 bin öğrenciye sigara bağımlılığını anlattım, bir sınıftan 5 öğrencinin sigarayı bırakması da bu konuda rekorumdur. Gönüllü olarak her yerde bu seminerleri istek olursa yapmaya hazırım” diye konuştu.

 

 Haber Merkezi

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Bir yılda 20 bin öğrenciye ulaştı
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör