poyrazoğlu otomotiv etiler
23 Şubat 2019 Cumartesi

Bir tepki de JMO’dan

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Denizli Şube Başkanı Dr. Barış Semiz, Tekirdağ’daki tren faciasıyla ilgili açıklamasında, “Tekirdağ tren faciasına, öngörülebilir ve önlenebilir nedenler yol açmıştır” dedi.

10-07-2018 17:23

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Denizli Şube Başkanı Dr. Barış Semiz, Tekirdağ’daki tren faciasıyla ilgili açıklamasında, “Tekirdağ tren faciasına, öngörülebilir ve önlenebilir nedenler yol açmıştır” dedi.

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Denizli Şube Başkanı Dr. Barış Semiz, Tekirdağ'da 24 kişinin yaşamını yitirdiği, 338 yolcunun da yaralandığı tren kazasıyla ilgili yaptığı açıklamada, “Gerek Bakanlığın açıklamasından, gerekse kaza yeri görüntülerinden mühendisliğe önem vermeyen bir yapım hatasının yine bir faciaya yol açtığı çok açık olarak görülmektedir” dedi.

Bakanlığın yaptığı açıklamanın itiraf niteliğinde olduğunu kaydeden Semiz, “Facianın meydana geldiği bu menfez geçişinde yukarıda belirtilen mühendislik parametrelerinin dikkate alınmaması ve toprak dolgu yapılması kazaya adeta davetiye çıkarmıştır. Çok hızlı tren mühendislik hizmetlerinin gerçekleştirildiği 21. Yüzyılda, basit mühendislik hatalarına dayalı ölümcül kazların yaşanması bilime, mühendisliğe önem vermeyen anlayışların bir ayıbı olarak maalesef tekrar tekrar bu ülkede ortaya çıkmaktadır. 2013 yılına kadar demiryolu güzergahlarında görevli olan  yol bekçilerinin  maliyet   kapsamında   işlerine   son   verilmesi   ve   rutin   günlük   kontrollerin yapılmaması   bugün   yaşadığımız   kazanın   bir   diğer   önemli   nedeni   olarak   görülmektedir.   Şayet   bu personeller olsaydı, menfez ile ray arasındaki dolgu ve balastın gitmiş olduğu görülecek ve ilgili tren seferi yapılmamış olacaktı . Bilim ve aklın bu ülkede egemen olması ile kazalara da, facialara da engel olmak mümkündür” dedi.

Haber Merkezi

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Bir tepki de JMO’dan
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör