poyrazoğlu otomotiv etiler

Bir saat gecikse hayatını kaybedecekti

Aort damarındaki yırtılma nedeniyle  ölüm riski yaşayan Çetin Ünal, Pamukkale Üniversitesi Hastaneleri’nde  yapılan başarılı operasyonla hayata tutundu.

21-02-2018 15:30

Şiddetli göğüs ağrısı olan 41 yaşındaki Çetin Ünal, aort diseksiyonu tanısıyla  Pamukkale Üniversitesi Hastaneleri Kalp Damar Cerrahisi’ne getirildi. Prof. Dr. Bilgin Emrecan ve ekibinin operasyonuyla, Çetin Ünal isimli hastanın aort kapağı ve yırtık olan aort bölgesi suni damar ve yapay kalp kapakçığıyla  değiştirildi. Operasyon sonrası servise alınan hasta 9 günlük tedavinin ardından taburcu edildi.

Operasyonu gerçekleştiren Prof. Dr. Bilgin Emrecan, hastanın kalbinin çevresinde kan birikiminin ilerlemesi nedeniyle saatlik ölüm riski yaşadığını belirterek, “Bir kaç saat daha gecikme olsa hayatını kaybedebilirdi. Hastamızın ameliyatı ve sonrası çok iyi seyretti. İkinci gün serviye çıkarıldı, 9. Gün taburcu edildi.  Bu hastalık kalp krizi gibi kendini gösteren ancak kalp krizinden çok daha tehlikelidir ve genç hastaları da etkileyebilir.  Aort damarının içerden tabakalar halinde yırtılması sonucu oluşur ve damar duvarı içerideki kan basıncını taşıyamayacak duruma gelir. Organların beslenmesi bozularak organ yetmezliği veya aort damarında patlama gelişerek ölümle sonuçlanır. Saatlik ölüm riski yüzde 3'lere çıkan aort diseksiyonu müdahale edilmezse maalesef birkaç gün içinde ölümle sonuçlanmaktadır” dedi.

Haber Merkezi

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Bir saat gecikse hayatını kaybedecekti
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör