etiler poyrazoğlu otomotiv

Bilim aşığına hizmet ödülü

Denizli Tabip Odası’nın  Tıp Hizmet Ödülü, şubat ayında yaşamını yitiren, vasiyetinde bedenini öğrencilerinin anatomi eğitimi için kadavra olarak bağışlayan Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atilla Oğuzhanoğlu'na  verildi. Tabip Odası Başkanı Gökhan Önem, ödülü bilim adamının eşi Prof.Dr.Nalan Oğuzhanoğlu’na verdi. 

06-04-2018 17:43

Tıp Hizmet Ödülü, Tabip Odası’nda düzenlenen törenle verildi. Törene  Tabip Odası Başkanı Prof.Dr. Gökhan Önem, bedenini bağışlayarak Türkiye’ye ve bilim insanlarına örnek olan Prof.Dr. Atilla Oğuzhanoğlu’nun eşi  Prof.Dr. Nalan Oğuzhanoğlu, Anatomi ve Klinik Anatomi Derneği  Genel Sekreteri  ve  PAÜ Tıp Fakültesi Anatomi Ana Bilim Dalı Temel Tıp Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Esat Adıgüzel ile mesai arkadaşları katıldı. 

“Hayatı hakkını vererek yaşadı”
Oğuzhanoğlu’nu, “Bilime tutkuyla bağlı bilim adamıydı” sözleriyle anlatan  Denizli Tabip Odası Başkanı Prof.Dr. Gökhan Önem, “Atilla Hoca, yaydığı bu ışıkla çevresinin kendisine şekillendirmesine izin vermeyen,  kendisi çevresini şekillendirerek hayatı hakkını vererek yaşamıştır.  Atilla Oğuzhanoğlu, yaşamı boyunca bilgiye ulaşmak için yaşamış ve bilime inanmıştır.   Yaşamından sonrada bedenini tıp bilimine adayarak tıp öğrencilerine bilgi ışığı miras bırakmıştır.  Hayatı boyunca yaydığı ışığı vefatından sonra da sürdürme kararıyla hepimizi gönülden etkileyen Prof.Dr. Atilla Oğuzhanoğlu’nu yönetimimiz  Tıp Hizmet Ödülü’ne layık görmüştür” dedi. 

Kadavra bağışı arttı
Mesai arkadaşlarının Oğuzhanoğlu’nu  “Önce insan, sonra aydın, sonra hekimdi” diye anlattığı törende, Anatomi ve Klinik Anatomi Derneği  Genel Sekreteri  ve  PAÜ Tıp Fakültesi Anatomi Ana Bilim Dalı Temel Tıp Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Esat Adıgüzel,  Oğuzhanoğlu’nun bedenini bağışlayarak tüm Türkiye’ye örnek olduğunu belirterek, “Anatomi  camiasının sürekli şikayet ettiği bir şey vardı. Kadavra yoktu,  o yüzden eğitimde uygulanamıyordu.  Ben  Türkiye Anatomi ve Klinik Anatomi Derneği  üyesiyim,  bağış için benim telefonum var. Şimdiye kadar haftada bir kişi beni arıyordu. Şimdi  haftada 7 kişi aramaya başladı. Oğuzhanoğlu,  insanları cesaretlendirdi.  Bedeninizi bağışladığınızda  bir sürü ön yargıya da kendinizi ve ailenizi açıyorsunuz. Bu açıdan bilimin özünden çıkmış insanlar olarak biz hekimlerin,  bağış konusunda hem kendilerini hem de etraflarını ikna etmeleri gerekiyor. Atilla Abi bunu yaptı. O nedenle minnettarız” diye konuştu. 

DOÇEV'e 10 fidan 
Ödülün yanı sıra bedeni ile yeni fidanların yetişmesi için yol açan Oğuzhanoğlu adına DOÇEV’e 10 fidan bağışında bulunuldu.  Eşinin ödülünü alan Prof.Dr. Nalan Oğuzhanoğlu ise  konuşurken duygusal anlar yaşadı. Ödülü saygıyla aldığını dile getiren Oğuzhanoğlu,  eşinin doğa dostu olduğunu  belirtti. 
Şengül BOZ 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Bilim aşığına hizmet ödülü
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör