poyrazoğlu otomotiv etiler

BiK’TEN GAZETECiLERE KORONA ÖNLEMi

Basın İlan Kurumu (BİK), ülkemizin etkin şekilde mücadele ettiği korona virüs (Covid-19) küresel salgını dolayısıyla, devletin ve kurumlarının aldığı karar ve uygulamalar çerçevesinde, sahada zor ve riskli şartlar altında çalışan gazetecilere ve yayınlarını aksatmadan sürdüren basına destek olmak amacıyla toplantı gerçekleştirdi.

26-03-2020 16:56

BİK tarafından düzenlenen toplantıda, korona virüs dolayısıyla sahada zor ve riskli şartlar altında çalışan gazetecilere ve yayınlarını aksatmadan sürdürme ve basına destek amacıyla bazı kararlar alındı. 

Alınan kararların yerinde olduğunu vurgulayan Basın İlan Kurumu Denizli Şube Müdürü İdris Cirit, “Hem toplum sağlığı hem de haber almanın aksamaması için bazı kararlar alınmıştır. Her gün 7/24 çalışan gazetecilerimiz, sağlıklarını hiçe sayarak dışarıda haber peşinde koşmaya devam ediyorlar ve onların bu çabalarından dolayı kutluyorum. Ancak ülkemizi tehdit eden koronavirüs salgını sebebiyle meslektaşlarımızın çalışma saatlerini ve sağlıklarını tehlikeye atmayacak şekilde yeni bir düzenleme yapmış bulunmaktayız. Acil haber dışında basın mensuplarımızın da gerekmedikçe evlerinden çıkmamaları için aldığımız kararlar uyulmaları konusunda duyarlılık bekliyoruz. Hayatımız ve toplumsal sağlığımız için özveriyle çalışan sağlık personelimiz başta olmak üzere, korona virüs salgınıyla mücadele sürecinde fedakarca gayret gösteren tüm görevlilerimize ve alınan kararlara riayet ederek duyarlılık gösteren vatandaşlarımıza da ayrıca teşekkür ediyoruz” dedi. 

İŞTE O KARARLAR:

BİK Genel Kurulu tarafından yeni bir düzenleme yapılıncaya kadar geçerli olmak üzere yönetim kurulunun toplantısında şu kararlar alındı: 

1- “Kurumumuz Şube Müdürlükleri’nin görev alanında bulunan ilçe gazetelerine ait nüshalar ile bağlı şube Müdürlükleri’nin görev alanındaki merkez ve ilçelerde yayımlanan gazetelere ait nüshaların ikinci bir duyuru yapılıncaya kadar ilgili Şube Müdürlükleri’ne haftalık periyotlarla gönderilmelerine imkân sağlanacaktır. 

2- Kısa çalışma ödeneği kapsamında gazetelerin kadrosunda görev yapan fikir işçileri, İŞKUR Müdürlüklerinin izni ölçüsünde gazetelerin asgari kadrosunda tam ve eksiksiz olarak çalışmış kabul edilecektir. 

3- Gazetelerden ilgili mevzuat uyarınca aranılan fiili satış adedine (baskı-bayi-abone vs.) ilişkin düşüşler, 23 Mart 2020 Pazartesi tarihinden itibaren mücbir sebep kapsamında değerlendirilecektir. 

4- Kurumumuz görev alanında bulunan ilan dağıtım yerlerinde en az iki gazetenin yayımlanması kaydıyla, aynı yayın yerindeki resmi ilan yayınlama hakkını haiz gazetelerin, aralarında yazılı olarak yaptıkları mutabakat doğrultusunda dönüşümlü yayın yapmalarına imkân sağlanacaktır. 

5- Buna ilişkin bilgilendirme ayrıca Basın İlan Kurumu Şube Müdürlükleri tarafından duyurulacaktır. 

6- Gazeteci derneklerinin yapılan para yardımına ilişkin müracaat süreleri 15 Nisan 2020 tarihine kadar uzatılmıştır. 

7- Kurumumuzdan borç para almış olan gazetecilerin borç tahsil işlemleri talepleri halinde üç ay süreyle ertelenecektir. 

8- Gazeteler hakkında daha önce alınan Genel Müdürlük kararlarıyla belirlenen mahsup uygulamaları 23 Mart Pazartesi günü itibarıyla durdurulmuştur.” 

Koray ÇAĞDAŞ

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - BiK’TEN GAZETECiLERE KORONA ÖNLEMi
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör