poyrazoğlu otomotiv etiler

Bez bebekler ödül getirdi

Anadolu coğrafyasında müzeleri özendirmek ve geliştirmek amacıyla Tarihi Kentler Birliği tarafından bu yıl 2'ncisi yapılan Müze Özendirme Yarışması'nda Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin Bez Bebek Müzesi ödüle layık bulundu. 

15-05-2018 17:18

Son dönemde kazandığı ödüllerle adını sık sık duyuran Denizli Büyükşehir Belediyesi bir ödül de Tarihi Kentler Birliği'nden aldı. Tarihi Kentler Birliği tarafından, Anadolu coğrafyasında müzeleri özendirmek ve geliştirmek amacıyla ilk kez 2016 yılında yapılan Müze Özendirme Yarışması, bu yıl 36 belediyenin 39 müze başvurusu ile yapıldı. 

Müze Özendirme Yarışması ödül töreni, Tarihi Kentler Birliği’nin Kastamonu Buluşması'nda yapıldı. Yarışmada iki  aşamalı değerlendirme yapıldı,  yaşam kültürü, arşiv/koleksiyon, Kent Müzesi, milli mücadele, arkeopark ve sanayi müzesi olmak üzere 6 kategoride ödül verildi. Değerlendirmede her müzenin kendi koşulları içinde değerlendirilerek,  mekanın kalitesi, müze arşivinin oluşturulma şekli ile koleksiyonunun niteliği dikkate alınırken, koleksiyonu sergileme kurgusu, bir kültür mekanı olarak müzenin sosyal gücü ve kentle kurduğu ilişki ile süreç yönetiminin de önemli olduğu belirtildi. 

Türkiye'nin ilk bez bebek müzesi 

Törende, 2014 yılında Türkiye'de ilk kez açılan Denizli Büyükşehir Belediyesi Bez Bebek Müzesi, Yaşam Kültürü Müzeleri dalında ödüle layık bulundu. Ödülü, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan adına Kültür, Turizm ve Tanıtım Dairesi Başkanı Hüdaverdi Otaklı aldı.
Büyükşehir Belediyesi’nin tarihi Balcı Evi'ni restore ettikten sonra tarihi evi yaşayan bir mekan haline getirmek için hayata geçirdiği proje ile Zeynep Karaaslan'ın yaptığı bez bebeklerle müze yapılan konak farklı konsepti ile jüri üyelerinin büyük beğenisini çekti.  700 bebek ile özellikle çocukların büyük beğenisini çeken müze, unutulmaya yüz tutmuş çocuk oyunlarını, gelenek ve görenekleri, köy ve mahalle yaşantısını, eski meslekler gibi bir çok kültürel değeri gelecek nesillere aktarmayı amaçlıyor. 

Zolan: Geçmiş değerler geleceğe aktarılıyor

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, belediye olarak tarihi değerlerlere sahip çıktıklarını, bu değerleri geleceğe taşımak için her türlü fedakarlığı yapmaya devam edeceklerini söyledi. Bez Bebek Müzesi olarak açtıkları tarihi Balcı Evi'ni Denizli'ye kazandırmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirten  Zolan,  "Geçmişten gelen değerlerimizi gelecek nesillere aktarmak zorunda olduğumuzu biliyoruz. Bu değerlerimizi korurken içlerinde yine kendimize ait kültür ve sanatımızı yaşatmaya çalışıyoruz. Şehrimizde yıkılmaktan kurtardığımız birçok tarihi evimizde verdiğimiz kurslarla geleneksel el sanatlarımızı ayakta tutmak için çabalıyoruz. Tarihi Balcı Evimiz de bunlardan biri" dedi.
Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Bez bebekler ödül getirdi
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör