poyrazoğlu otomotiv etiler
6 Haziran 2020 Cumartesi

Beyler Konağı, sanata açılıyor

Pamukkale Üniversitesi ve Buldan Belediyesi arasında yapılan protokolle Pamukkale Buldan Meslek Yüksekokulu’na devredilen Beyler Konağı’nın kapıları sanatçılara açılıyor.

06-11-2019 12:43

Buldan’ın kültürünü ve tarihini gelecek kuşaklara aktaran; aynı zamanda Buldan MYO’daki tüm bölümlerin etkinlikleri için değerlendirdiği Beyler Konağı, ek olarak bilgilendirme toplantıları ve seminerlere de ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda PAÜ Buldan MYO Mimari Restorasyon Programı öğrencileri için bir uygulama alanı olarak değerlendiriliyor. Artık Beyler Konağı öğrencilerin pratik eğitimlerinin yanında sanatçıların da hizmetine sunulacak ve sanatçılar eserlerini Beyler Konağı’nda sergileyebilecek.

Beyler Konağı, çıkmaz sokağa açılan taş döşemeli dar caddesi, Buldan Evleri’nde kullanılan geleneksel boya uygulaması, ceviz ve nar ağaçlarının yer aldığı huzur veren bahçesi, ahşaptan yapılan sanat eseri niteliğinde olan el işi tavan kaseti ve kapı üzeri süslemeleri ile halk kültürümüzün en güzel örneklerinden birisini oluşturuyor. Konak, Pamukkale Üniversitesi Buldan Meslek Yüksekokulu Mimari Restorasyon bölümü öğrencileri tarafından ilçe halkının bağışladığı eski Buldan yaşantısından izler taşıyan eşyalarla Yaşayan Ev  olarak tasarlandı ve  Buldan MYO yönetimi tarafından Kültür ve Sanat Evi  olarak ziyarete açılmıştı.

Haber Merkezi

 

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Beyler Konağı, sanata açılıyor
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör