etiler poyrazoğlu otomotiv
19 Haziran 2019 Çarşamba

Beş yıl süren çalışmada 1741 bitki, 301 kuş türü tespit edildi

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün 2013 yılında başlattığı Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi kapsamında Denizli’de yürütülen çalışmalar devam ediyor.   12 uzmanın gerçekleştirdiği çalışmalarda bugüne kadar 1741 bitki, 301 kuş türü tespit edilirken,  büyük karabaş martı  ilk kez Denizli’de görüldü. 

12-09-2018 10:41

Denizli’de karasal ve iç su ekosistemlerin biyolojik çeşitlilik envanterinin oluşturulması ve izlenmesi projesi devam ediyor.  Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nce 2013 yılında başlatılan çalışmaların değerlendirme toplantısı Şiir Otel’de gerçekleştirildi.  Toplantıya, Doğa ve Milli Parklar 5.Bölge Müdürü Nevzat Algan, Denizli Şube Müdür Vekili Hamdi Akan, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı.  

Turunç Peyzaj uhdesinde, Pamukkale Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi ve Akdeniz Üniversitesi’nden 12 akademisyenin yer aldığı çalışmanın ikinci ara raporunun değerlendirildiği toplantının açılış konuşmasını Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa ve Milli Parklar 5.Bölge Müdürü Nevzat Algan yaptı. Algan, çalışmaların 54 ilde tamamlandığını, 20 ilde ise sürdüğünü belirterek, “Türkiye genelinde biyolojik çeşitliliği tespit etmek nesli tükenmekte olan endemik bitki türlerinin korunmasına yönelik 2013 yılında çalışma başlattık. Bu çalışmalar kapsamında Denizli’de 730 gündür devam eden çalışmalar sonucunda, 209’u endemik tür olmak üzere 1741 bitki, 52 memeli, 301 kuş, 67 balık, 31 sürüngen, 9 çift yaşar, 872 tohumsuz bitki, 267 omurgasız hayvan türü tespit edilmiştir” dedi. 

İlk kez Denizli’de kaydedildi

Tespit edilen vasküler bitkilerden 55’i kuşlardan ise larus ichthyaettus denilen büyük karabaş martı türünün ise ilk kez Denizli’de kaydının yapıldığını dikkat çeken Bölge Müdürü Algan, çalışmaların 19 Ekim’e kadar devam edeceğini vurguladı. 

Açılış konuşmalarının ardından Turunç Peyzaj Müdürü Rabia Nurhan Dündar,  projenin genel durumu hakkında bilgi verdi.  Çalıştay, arazi çalışmalarında görev alan 12 akademisyenin sunumu ile devam etti.  Şengül BOZ 

 

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Beş yıl süren çalışmada 1741 bitki, 301 kuş türü tespit edildi
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör