etiler poyrazoğlu otomotiv
20 Haziran 2019 Perşembe

Bazı vatandaşlar sokakta kalmayı tercih etti

Acıpayam ilçesinde meydana gelen 5,5 büyüklüğündeki depremde evlerinde hasar oluşan aileler, geceyi çadırda geçirdi. Türk Kızılay,  vatandaşlara sabah kahvaltısı dağıttı.

22-03-2019 17:57

Acıpayam'da dün sabah saatlerinde yaşanan depremin ardından vatandaşlar Yeniköy, Karahöyük, Ucarı, Apa, Oğuz ve Gedikli mahallelerinde kurulan çadırlara yerleşti. Depremzedeler, çadırlarının, evleri ve hayvanlarına yakın olmasını isteyerek çadırları buralara yakın yerlere kurdurdu. Ateş yakarak ısınan vatandaşlara sabah kahvaltısı, Türk Kızılay tarafından verildi.

Denizli’nin Acıpayam ilçesinde meydana gelen 5.5 büyüklüğündeki depremin ardından akşam saatlerinde soğuk hava etkili olmaya başladı. Yıkılan ve hasar gören evlerine girmeye korkan vatandaşlar, evlerinin önünde ateş yakarak ısınmaya çalıştı, eşyaları için nöbet tuttu. Geceyi çadırda geçirecekler için jandarma ekipleri mahalle girişlerinde güvenlik noktaları oluşturdu, dışarıdan gelenlere kimlik kontrolü yaptı.

Hava sıcaklığının 12 derece ölçüldüğü ilçede, özellikle 15 evin yıkılmasıyla depremden en çok zarar gören mahallelerden Uçarı’da, vatandaşlar evlerine girmeye korkuyor. Bölgede Kızılay’ın kumanya dağıtımı sürerken, AFAD ekipleri de evleri yıkılan ve hasar gören vatandaşlar için çadır kurulumu gerçekleştirdi. Çadırlara şuan itibariyle girmeyen vatandaşlar, evlerinin önünde nöbet tuttu, soğuk havadan korunmak için de ateş yakarak ısınmaya çalıştı. 

Bölgede Kızılay’ın noktalara kurduğu yemek merkezleri ve kumanya tırları, depremzedelerin gün boyu yiyecek içecek ihtiyacını sağlarken, herhangi bir ihtiyacı olan vatandaşlar için de kriz masaları hazır tutuldu.  Gecenin çok soğuk geçtiğini belirten Ümmü Apa isimli vatandaş, "Çoluk çocuk perişan haldeyiz. Evlerimiz hasarlı. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Bir çare arıyoruz. Devletten yardım bekliyoruz. Çadırlar iyi ama ayaz var" dedi. 

Deprem sırasında okulda olduğunu belirten 9 yaşındaki Velihan Apa da "Okuldayken bahçeye doğru kaçtık. Öğretmenimiz içerideydi, o da korktu. Okul üstümüze düşecek sandık, sonra kaçtık" dedi. 

Bir başka afetzede Ramazan Apa ise "Soğuk geçti ama o kadar olacak. Her şey Allah’tan. Devletimize Allah zeval vermesin. Çok kötü anlar yaşadık. Sabah bile deprem oldu, çadırdayken bile hissettik. Allah bir daha böylesini göstermesin. Ben ömrü hayatımda böyle bir şey görmedim. Çadırda kalmaya devam edeceğiz, işimize bakacağız" diye konuştu. 

AA-İHA

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Bazı vatandaşlar sokakta kalmayı tercih etti
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör