poyrazoğlu otomotiv

Bayramda şekere dikkat

Pamukkale Üniversitesi Hastanesi  Endokrinoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Şenay Topsakal, Ramazan Bayramı’nda aşırı yemek, yüksek kalorili şekerden uzak durulması ve sıvı tüketiminin artırılmasını önerdi.

12-06-2018 14:23

Endokrinoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Şenay Topsakal, Ramazan Bayramı öncesi şeker hastalarını uyararak, “Bayram süresince aşırı yemekten ziyade az ve sık yememiz daha doğru olacaktır” dedi. Bayram sabahı hafif bir kahvaltı ile güne başlanması gerektiğinin altını çizen Topsakal, “Kahvaltıda kızartma, kavurma yöntemleriyle pişirilmiş besinler yenilmemelidir. Bayram ziyaretlerinde geleneksel olarak tatlı ikramı olacağından kahvaltıda şeker, bal gibi tatlı besinlerin bulundurulmaması yararlı olacaktır. Domates, salatalık, maydanoz, taze biber gibi çiğ sebzeler bolca tüketilmeli, az yağlı peynir tercih edilmelidir. Haşlanmış yumurta tercih edilmelidir. Sucuk, salam, sosis gibi yağlı besinlerden hamur işi gıdalardan sakınılmalıdır. Besinler iyi çiğnenmeli, yemekler hızlı yenilmemelidir. Böylelikle hazımsızlık önlenmiş olur” diye konuştu. 

Sıvı alımının, özellikle su tüketiminin artırılması gerektiğini hatırlatan Şenay Topsakal, “Bu arada yükse kalorili şekerli içeceklerden uzak durmamız gerekecektir. Sahur alışkanlığımızı bırakıp gece yeme terk edilmelidir. Tatlılar bu bayramın vazgeçilmez ikramlarıdır. Ancak kalp hastaları şeker hastaları, kilolu hastalarımız ve tansiyon hastaları başta olmak üzere tüm halkımızın aşırı tatlı tüketimine dikkat etmeleri gerekmektedir. Diyetlerin bozulmaması daha rahat bir bayram geçirmemizi sağlar. Mümkünse evde yapılmış az şekerli tatlılar tüketilmeli, büyük porsiyonlardan kaçınılmalı ve şeker hastaları için tatlandırıcılı yada şekersiz ikramlar hazırlanmalıdır. Aşırı sıcaklar ve ağır yemekler sağlığımız açısından risk oluşturmaktadır” dedi. 
Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Bayramda şekere dikkat
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör