poyrazoğlu otomotiv etiler

Başkanlar 4 yılı anlattı

Denizli’nin üç büyük odasında seçim heyecanı başlıyor. Denizli Ticaret Odası’nda 1 Nisan’da, Denizli Ticaret Odası’nda 2 Nisan’da, Denizli Sanayi Odası’nda ise 4 Nisan’da seçimler yapılacak.  Geçen yıl eylül ayında yapılması gereken ancak 6 ay ertelenen seçimler öncesi DTO Başkanı Uğur Erdoğan, DSO Başkanı Müjdat Keçeci ve DTB Başkanı İbrahim Tefenlili, birlikte toplantı düzenleyerek dört yıllık dönemlerinde yaptıkları çalışmaları anlattı. 20 bine yakın üye sayısı olan odalarda üç başkanın da yeniden aday olması bekleniyor.

01-03-2018 16:52

Denizli Ticaret Odası’nın ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda DTO Başkanı Uğur Erdoğan, DSO Başkanı Müjdat Keçeci ve DTB Başkanı İbrahim Tefenlili, TOBB'a sundukları talep ve önerilere dair bugüne kadar yapılanlar hakkında hazırladıkları sunumları basın mensupları ile paylaştı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan, odaların talepleri doğrultusunda hayata geçirilen reformları anlattı. 

7 REFORM ALANI
Dört yıllık sürede TOBB’un ve bağlı odaların çalışmaları sonucu şirket kuruluş işlemleri, icra-iflas mevzuatı, inşaat izinleri ve tapu işlemleri, ticari davalar, dış ticaret işlemleri, finansmana erişim vergi beyannamelerinin birleştirilmesi gibi reform sayılabilecek konularda sorunların çözüme kavuşturulduğunu aktaran Erdoğan, “Şirket kuruluş işlemlerinde 7 prosedür 1’e iniyor. İnşaat izinleri ve tapu işlemlerinde 18 prosedür 6’ya iniyor. Belediyelerin çeşitli birimleri tarafından yapılan 12 işlem 5’e düşüyor. Yapı Denetim Kanunu’nda yapılan değişiklikle inşaat ruhsatındaki imza sayısı 18’den 1’e düşürülüyor. Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikasını almak kolaylaşıyor. Dış ticarette dolaşım ve menşei belgeleri elektronik ortama taşınıyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı görevlileri ile gümrük personeli çalışma saatleri uyumlaştırılıyor. Gümrükte denetim için uzun süre beklenmeyecek. Azami tarife uygulaması geliyor. Finansmana erişimde taşınır rehininin kapsamı genişletiliyor. Faiz, sigorta gibi hukuki getiriler, doğal ürün, ikame ürün, nihai ürün,  alacaklar rehin edilebilecek. Hasat döneminde elde edeceği mahsulü çiftçimiz şimdiden rehin edip kredi kullanabilecek. Rehin paraya çevrilirken alınan vergi kesintileri (MTV, emlak vergisi vb.), rehinden sonraya taşınıyor. Böylelikle bankalar ipotek karşılığında daha kolay kredi verecek. Vergi Beyannamelerinin Basitleştirilmesi konusunda muhtasar ve sosyal güvenlik kurumu beyannameleri birleştiriliyor. Yaklaşık 5 senedir çalışılıyordu. Ortalamada bir şirketimiz yılda 40-45 beyanname veriyor. Şimdi bu beyanname sayısı 12 azalıyor. İşlem süreleri ve mali yükler azalacak. Temmuz 2018’de tüm Türkiye’de uygulanacak” dedi.

NEFES KREDİLERİ DEVAM EDECEK 
Üyelerine nefes kredisi, KOSGEB kredileri ve Kredi Garanti Fonu aracılığıyla destek sağladıklarını aktaran Erdoğan,”Nefes kredisinden Denizli’de 554 firmaya 42 milyon 550 bin TL, KOSGEB kredilerinden 1.047 firmaya 17 milyon 577 bin 209 TL, KGF aracılığıyla da 6.750 firmaya 3 milyar 900 milyon TL destek sağlandı. Nefes kredileri 208 yılında Ziraat Bankası, Denizbank, Halkbank, Vakıfbank kredileriyle devam edecek” dedi.

ALACAKLININ HAKKI KORUNACAK
Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci ise kazanımların hukuki boyutlarını aktardı. Yeni dönemde iflas ertelemenin kalkacağını, yeni konkordatonun ‘kurtarma anlaşması’ olarak düzenlendiğini, alacaklının hakkını koruyan daha adil bir sistemin hayata geçeceğini belirten Keçeci, “100 bin TL altı ticari yargılamalar basit yargılama usulüne tabi olacak. Davalar tek hakim ile görülecek, hızlıca karara bağlanacak. Yatırımcılar 10-20 bin liralık alacak için 2-3 yıl beklemeyecek. Yargı sisteminin üzerindeki yük hafifleyecek. Ticari uyuşmazlığın arabuluculuk ile çözümlenmesi halinde mahkeme harçları iade edilecek. Arabuluculuk özendirilecek. Yatırımcının üzerindeki yük azalacak. Küçük tutarlı ticari uyuşmazlıkların zorunlu arabuluculuğa tabi tutulmasına ilişkin bir çalışma ise halen devam ediyor” dedi.

“SANAYİCİYİ UYANDIRIYORUM”
Sanayi Odası Başkanı Keçeci önümüzdeki günlerde bir ay uzatılması beklenen istihdam teşvikleri konusunda da sanayiciye hatırlatmalarda bulundu. Keçeci, “Türkiye istihdam seferberliği ile Almanya, İngiltere ve Fransa’yı ikiye katladı. Bunun ardından istihdam şurası kuruldu. Gençlerin, kadınların, engellilerin istihdamı için özellikle teşviklerin 1.5 yıl uzatılmasını sağladık. 2018’de yeniden istihdam seferberliğini başlattık. Dolayısıyla halen 3 ay süreyle 61,65 lira ödenerek hali hazırdaki teşvikler devam ediyor. Enerji, imalat ve bilişim sektörlerinde bu süre 6 aya çıkartılacak. Siber güvenlik, kodlama ve yenilenebilir enerji gibi geleceğin mesleklerinde 18 ila 29 yaş arasındaki gençlere 9 ay süresiyle uygulanacak ve onlar için de günlük 75 TL para ödenecek. Bütün bu istihdamdaki teşvikler o kadar peşi sıra çıktı ki iş dünyamızdaki insan kaynakları bunları yerinde ve zamanında işletmesine uygun takip edemedi. Sabancı bile bu noktada hata yaptı. Bu hatalar nedeniyle devlete açılan bazı davalar oldu. Bu davalar mahkemelerde kazanıldı. Sonunda devlet bu paraları ödedi. Bugünlerde çıkacak bir yasayla bir aylık bir süre verecekler. Bu sürede işverenlerimiz eksik bıraktıkları konularda bir mali müşavir ile görüşerek bu paraları alsınlar. Odalar Birliği 800 bin lira para aldı. Sabancı 3 milyonu aşan paralar aldı. Biz niye almayalım. İşverenleri bu konuda uyandırıyorum” dedi. 

LİSANSLI DEPOCULUĞA TEŞVİK
Denizli Ticaret Borası Başkanı İbrahim Tefenlili de tarımda yaşanan son gelişmeleri değerlendirirken, lisanslı depoculuk teşvikleri konusunda bilgiler verdi. Tefenlili, “Üretici örgütleri ve ÇKS’ye kayıtlı üreticiler lisanslı depoya ürün koydukları takdirde, daha önce yarısı karşılanan kira ücretinin tamamı 6 ay süre ile karşılanacak. Lisanslı depoya teslim edilen ürünler için ton başına 25 TL’ye kadar nakliye desteği verilecek. Analizler için parti başına 25 TL’ye kadar ücret desteği verilecek” diye konuştu. 
Ayhan Akar

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Başkanlar 4 yılı anlattı
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör