poyrazoğlu otomotiv
27 Mayıs 2019 Pazartesi

Başkan fırsatçılığı affetmedi

Denizli’de İmar Barışı uygulaması için 56 bin 396 başvuru yapıldığı, 85 milyon 708 bin lira gelir sağlandığı açıklanırken, uygulamayı suistimal edenlerin de olduğu belirtildi. Mimarlar Odası Denizli Şube Başkanı Serdar Alayont’un şikayeti üzerine bir inşaatın durdurulması,  ‘Başka binalar var mı?’ sorusunu gündeme taşıdı. 

09-10-2018 16:43

Mayıs ayında Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren İmar Barışı ile ilgili Denizli’de bugüne kadar 56 bin 396 bağımsız bölüm için başvuru yapıldı.  85 milyon 708 bin 823 lira tahsil edilen yasanın uygulanmasında  denetimlerin yetersiz olduğunu ileri süren Mimarlar Odası Başkanı Serdar Alayont’un şikayeti üzerine bir binanın inşaatı durduruldu. 

Rantçılar iş başında
31 Aralık 2017 tarihinden  önce yapılan yapıları kapsayan İmar Barışı uygulamasını Denizli’de bazı kesimlerin suistimal edilerek fırsatçılık yapıldığı öne sürülüyor.  2017 yılında ruhsatı alınan ancak inşaata 2018 yılında başlayan bir bina sahibinin İmar Barışı’ndan yararlanmak için ek kat çıkması şikayet konusu oldu. Mimarlar Odası Denizli Şube Başkanı Serdar Alayont, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Merkezefendi İmar İşleri Müdürlüğü’ne sözlü şikayette bulundu. Bunun üzerine ekipler inşaatı durdurdu.  Üç katlı ruhsatı bulunan binaya çıkılan dördüncü katın yıkımına başlandı. 

Endişelerimizde haklı çıktık 
Yasa çıktığında bazı endişelerinin olduğunu ve bunda da haklı olduklarını söyleyen Mimarlar Odası Başkanı Serdar Alayont,  “Yasa şunu tarif ediyor; 31 Aralık 2017’den önce yapılan binalar  bu imar barışına tabidir deniliyor.  Ancak bununla ilgili hiçbir kurumun elinde o zamana kadar yapılan yapılarla ilgili çalışma yok,  envanter yok. Bunu fırsat bilen bazı rantçılar, ruhsatını 2017 yılında almış ama inşaatına 2018 yılında başlanmış. İnşaatlarda da ek kat çıktıklarını görüyoruz, duyuyoruz.  İnşaat sahibinin niyeti İmar Barışı’ndan yararlanarak kat mülkiyeti almak idi. Bunun üzerine sözlü şikayette bulundum” dedi. 

Talan devam ediyor 
Alayont, “Bu konuyu defalarca üstüne basarak ifade etmemize ve tüm uyarılarımıza rağmen, maalesef Denizli’mizde kaçak yapılaşma ve talan hala devam ediyor. Çatı katları, ekstra kaçak katlar ve yapı ruhsatına aykırı işlemler ucuz bir rant uğruna 31 Ekim (imar affı son başvuru) tarihine yetiştirilme gayreti ile son hız devam ediyor. Bizler gözümüzü yumarak izliyoruz bütün bu olanları. Şikayet bizim kültürümüzde yok,  diyerek garip bir ahlak dürtüsüyle olanlara göz yummayı erdem saymak ise ne yazık ki işin en acı tarafı” dedi. 

Son 15 güne dikkat 
İmar Barışı ile ilgili başvurusu süresinin 31 Ekim’de sona ereceğini dikkat çeken Alayont, “Bu sürede belediyelerin imar kontrol  ekipleri sahada olmalı. Bununla ilgili yazılı şikayet beklenmemeli. Hiç kimse komşusunu şikayet etmek istemez. Ekipler sahaya çıkıp, çatı katlarında, bodrum katlarında inşaatı olan binaları kontrol etmeliler. İnşaatın olduğu binada hareketlilik vardır. Hemen tespit edilir. Denetimlerin artırılması fırsatçılıklara izin verilmemesi gerek” diye konuştu. 

Sağlık açısından da büyük risk
Bu binaların yalnızca rant açısından değil sağlık açısından da büyük risk taşıdığını vurgulayan Alayont, “Üç katlı ruhsata göre yapılan bir bina dördüncü katı kaldıramaz. O nedenle olası bir depremde  o bina yıkılacak, tehdit oluşturacaktır. İzin verilmemeli, kontroller arttırılmalı” dedi. 
Şengül BOZ 


 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Başkan fırsatçılığı affetmedi
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör