poyrazoğlu otomotiv etiler

Başkan Alten, “Görevine iade edilmeli”

Giresun'da aile hekiminin şikayeti üzerine polis tarafından gözaltına alınmak istenen 82 yaşındaki hasta yakınının ölümünün ardından Dr. Özlem Yağdıran’ın açığa alınmasını eleştiren Denizli Tabip Odası Başkanı Dr. Meral Alten, bu tutumun sağlıkta şiddeti artıracağını ileri sürdü. Alten, hekimin göreve iade edilmesini istedi.

01-08-2018 18:40

Denizli Tabip Odası Başkanı Dr. Meral Alten ile Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Hasan Gökçen, çok sayıda hekimin katıldığı basın toplantısı düzenledi.  Tabip Odası Başkanı Alten, Giresun’da Aile Sağlığı Merkezi’nde yaşanan  olayda eşinin ilaçlarını yazdırmak isteyen  82 yaşındaki Yusuf Topal’ın ölümüyle ilgili Aile Hekimi Dr. Özlem Yağdıran’ın açığa alınmasının doğru olmadığını ileri sürdü. 

Doktor'un reçete yazmaması doğru
Hasta muayene edilmeden, görülmeden ilaç yazılmasının, rapor düzenlenmesinin  kanunlara göre suç olduğunu,  resmi evrakta sahtecilik, kamu kurumu aleyhine nitelikli dolandırıcılık ve görevi kötüye kullanma eylemi olarak tanımlandığını söyleyen Alten,  Giresun’da Aile Sağlığı Merkezi hekiminin reçeteyi yazmamasının doğru bir davranış olduğunu belirtti.

Görevine iade edilsin
Giresun’da sabah saat 8.45’te polikliniğe gelen, hasta olmadan kanunlara göre ilacın yazılamayacağını bildirilmesine rağmen saat 11.00’de hasta yakınıyla iletişim sonlandırılamayınca beyaz  kodun işleme konulduğunu hatırlatan Alten, “Sağlık Merkezi’ne gelen polisler Yusuf Topal’ı dışarıya çıkarmış olup sağlık merkezi dışında gelişen olaylarla hekimin ilişkisi yoktur. Yasa ve mevzuatların emrettiği kuralları uygulayan meslektaşımız hasta olmadan reçeteyi yazmadığı ve korunma ihtiyacı ile beyaz kodu işlettiği için basın ve sosyal medyada suçlu ilan edilerek linç kampanyası oluşturulmuştur. Ardından Sağlık Bakanlığı kendi koyduğu yasa ve mevzuatı uygulayan hekimini açığa alarak cezalandırmıştır. Bu tutum son dönemlerde giderek artan sağlıkta şiddet ortamını daha da körükleyici olacaktır. Dr. Özlem Yağdıran görevine iade edilmelidir” diye konuştu. 
Şengül BOZ 


 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Başkan Alten, “Görevine iade edilmeli”
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör