etiler poyrazoğlu otomotiv
26 Ağustos 2019 Pazartesi

Başay, sömestr tatili öncesi aileleri uyardı

​​​​​​​Pamukkale Üniversitesi Çocuk Psikiyatri Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Dr. Ömer Başay, sömestr tatili öncesi velileri çocuklarının karneleriyle ilgili uyardı. Başay, “Karne sadece öğrencinin değil, ebeveynler ve öğretmelerin de emeklerini yansıtır. Çocuğunuzun karnesini başka çocuklarla kıyaslamayın” tavsiyesinde bulundu.

18-01-2019 11:02

Ailenin karne döneminden önce yapması gereken temel görevin çocukların sadece dersleriyle ilgilenmek değil, duygusal, psikolojik ve sosyal olarak çocuklarını takip etmek, gelişimini desteklemek ve  her türlü sorunlarını dinlemek olduğunu söyleyen PAÜ Çocuk Psikiyatri Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Dr. Ömer Başay, “Karnesi kötü olan öğrencileri utandırıcı, aşağılayıcı, emredici, eleştirici davranmanın ve karnesini arkadaşlarının karnesiyle kıyaslamanın çocukta olumsuz izler bırakacağı unutulmamalıdır. Başarılı karneleri de öncelikle ve sadece maddi ödüller ile eşleştirmekten kaçınılmalıdır, abartılı tepkiler verilmemelidir. Karne sadece öğrencinin değil, ebeveynler ve öğretmelerin de emeklerini yansıtı. Not ve puan odaklı başarıyı aileler hayatının merkezine yerleştirir, çocuğa sadece derslerinde yüksek not alırsan başarılısın gözüyle bakarsa, çocuklarda 'Başarılı olursam sevilirim' algısı oluşabilir. Her şeyden önce anne ve babaların çocuklarını her zaman ve her durumda koşulsuz sevdiklerini, kabul ettiklerini ve değer verdiklerini çocuklarına hissettirmeleri gerekir” dedi.

Karneye aceleci ve hızlı bir şekilde göz atma, olumlu veya olumsuz tepkiler verme yerine çocukla karne hakkında konuşulması gerektiğini belirten Başay, “Çocuğun karnesi değerlendirilirken önce başarılı olduğu alanlar ele alınmalı, başarıları ve çabaları takdir edilmelidir. Sonra iyi olmayan notlar üzerinde durulabilir. Bu notlar veya öğretmen görüşleri ile ilgili kendisinin fikirleri sorulmalı, kendi duygu ve düşüncelerini ifade etmelerine izin verilmelidir. Bu durumu düzeltmek için neler yapılabileceğine çocukla birlikte karar verilmeli, bu konuda çocuklarımıza verebileceğimiz destekler konuşulmalıdır. Öğrencilerin başarılı olamadıkları alanlar değerlendirilirken, öğrenme bozuklukları, öğrenme güçlüğü, dikkat eksikliği sorunları, aşırı hareketlilik, davranım bozuklukları, kaygı ve depresyon gibi çocuğun elinde olmayan ruhsal bozukluklar, okul ve aile ortamında yaşanılabilecek ve çocuğun yaşamını etkileyebilecek yaşamsal olaylarda da her öğrenci için dikkatlice ele alınmalıdır” uyarılarını yaptı. Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Başay, sömestr tatili öncesi aileleri uyardı
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör