etiler poyrazoğlu otomotiv
16 Eylül 2019 Pazartesi

Barodan kadın avukatın öldürülmesine tepki

Denizli Barosu Çocuk ve Kadın Hakları Komisyonu, Diyarbakır Barosu avukatlarından Müzeyyen Boylu’nun boşanma aşamasında olduğu eşi tarafından öldürülmesine tepki gösterdi, eğitimli kişiler arasındaki bir boşanma davasının bile cinayetle sonuçlanmasının kadına yönelik şiddetin vahametini gösterdiğini dile getirdi. 

23-05-2019 11:25

Denizli Barosu Çocuk ve Kadın Hakları Komisyonu’ndan yapılan yazılı açıklamada Diyarbakır Barosu avukatlarından Müzeyyen Boylu’nun öldürülmesinin kadın cinayeti olduğu belirtilerek, “Eğitimli kişiler arasında yaşanan bir boşanma davasının bile kadın cinayetiyle sonuçlanması; ülkemizde kadın şiddetinin geldiği durum açısından vahim ve ürkütücüdür. Bu cinayet bize kadına karşı toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin, ayrımcılığın geldiği noktayı acı bir şekilde göstermektedir. Konu  kadın olduğunda sosyal, ekonomik ve eğitim farkının olmadığını görmek son derece rahatsız edici bir durumdur. Bu cinayet bize kral çıplak  demektedir. Son yıllarda kadınlara yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin artması sistemde birçok yanlışın olduğunu bize göstermektedir. Yetkililerin şiddetle mücadelede başarı gösteremediği bir sonuç olarak karşımızdadır. Sistemin kadını korumadığı, önleyici ve koruyucu tedbirlerin etkisiz olduğu bir gerçektir” denildi. 

 Özellikle son dönemde boşanma davalarının ve nafaka taleplerinin kadına karşı şiddeti arttırdığı yönünde kamuoyunda yaratılan algının kadına karşı şiddetin artmasına yol açtığı belirtilen açıklamada, “Bu tehlikeli durumun derhal sonlandırılması için yetkilileri göreve davet ediyoruz. Kadın şiddetini artıran nedenler boşanma davalarının açılması veya nafaka talepleri değildir. Kadına karşı şiddeti artıran nedenlerin başında toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmaması ve kadını özgür bir birey olarak değerlendirmeyip onu aile içerisinde sadece bir eş, bir anne, bir kardeş rolü ile sınırlı olarak gören ve göstermeye çalışan zihniyet gelmektedir. Bu nedenle yetkililerin samimi ve ciddi bir şekilde; kadına bakış açıcını değiştirmek için toplumsal zihniyet dönüşümünü sağlayacak çalışmalar yapması zorunluluğunu bir kez daha önemle ifade ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

Haber Merkezi

 

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Barodan kadın avukatın öldürülmesine tepki
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör