poyrazoğlu otomotiv etiler
6 Haziran 2020 Cumartesi

Baro’dan avukata şiddete tepki 

Denizli Barosu, Muğla Barosuna kayıtlı avukat Sertuğ Sürenoğlu’nun Çırağan Sarayı önünde polisler tarafından zorla alıkonulup, şiddete maruz kalmasına sert tepki gösterdi. 

17-04-2019 11:09

Baro’dan yapılan yazılı açıklamada Muğla Barosuna kayıtlı avukat Sertuğ Sürenoğlu’nun  13 Nisan  Cumartesi akşamı İstanbul Çırağan Sarayı’nda yapılan düğün nedeniyle yolların kapatılmasına itiraz etmesinden, trafiğin aksatılmasından dolayı, Çırağan Sarayı önünde bulunan polisler tarafından zorla alıkonulup, saatlerce işkenceye uğradığı, Cumhurbaşkanına hakaret iddiasıyla tutuklamaya sevk edildiği ve Sulh Ceza Yargıçlığı tarafından ev hapsi şeklinde adli kontrol kararı ile serbest bırakıldığı belirtildi. 

Baro Yönetim Kurulu açıklamasında olaya tepki göstererek, “Her Türk vatandaşı gibi adının önündeki avukat unvanı olmasa bile Sürenoğlu bir vatandaştır ve kendi hakları ihlal edildiğinde bunları dile getirmeye hakkı vardır. Kaldı ki vatandaşın günlük yaşamının aksatılması ve bunu dile getirenin görevli polislerce işkenceye maruz kalması kabul edilebilir bir durum da değildir. Bir insanlık suçu olarak işkence, sadece onu fiilen uygulayanların değil, bu durumu normal gibi gösterip; söylemlerinde nefret, kin, kan olan şiddeti toplumun her kesimine yayanların da suçudur” denildi. 

Yaralanan Sürenoğlu’na şifa dileyen Baro Yönetim Kurulu, “ Bu duruma sebep olan görevlilerin yargı karşısına çıkarılarak cezalarını bulmalarını; meslektaşımızın uğradığı  işkence nedeniyle herhangi bir işlem yapmayıp görevini kötüye kullanan soruşturma savcısının hemen işten el çektirilmesini talep ediyor;  Denizli Barosu olarak olayın takipçisi olacağımızı da kamuoyunun bilgisine sunuyoruz” açıklamasını yaptı. Haber Merkezi

 

 

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Baro’dan avukata şiddete tepki 
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör