poyrazoğlu otomotiv etiler
12 Aralık 2018 Çarşamba

Bankadan veya icradan satılık fabrikalar

Denizli sanayicisi, 2001, 2008 yıllarında yaşanan küresel krizin bedelini ödüyor.  Bugün ilan sitelerinde yer alan “bankadan veya icradan satılık fabrika” ilanları dikkat çekiyor.  Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci,  bunun günceli yansıtmadığını ancak “geçmişin günahı” olarak değerlendirdi.

16-10-2017 18:39

Denizli Sanayicisi, geçtiğimiz yıllarda yaşanan küresel krizlerin faturasını ödüyor.  İlan sitelerinde, banka veya icra tarafından satışa çıkarılan fabrikaların sayısı azımsanmayacak boyutta. 

“GÜNCELİ YANSITMAZ”
Bir fabrikanın icra takibine düşmesi veya bankalar tarafından satışa çıkarılmasının uzun süreç gerektirdiğini hatırlatan DSO Başkanı Keçeci, “Bu ilanlar günceli yansıtmıyor. Geçmişin günahı”  olarak değerlendirdi. Geçen yılın, bu yıl ve gelecek yılda da sıkıntıların yaşanabileceğini dikkat çeken Keçeci, “Sanayici yaşanan sıkıntıları dikkate alarak, risk faktörünü iyi değerlendirmeli ve tedbirini almalı. Çünkü kritik günler geçiriyoruz. Ateş kaynıyor” diyerek sanayicileri uyardı.

“TAHSİLATTA PROBLEM VAR”
Türkiye’nin Güney’inde çek, senet takiplerinde aksamaların yaşandığını söyleyen Keçeci, “Güney’de  çek-senet  takibinde sıkıntılar yaşanıyor. Bölgemiz bilakis iyi noktada. Ürettiği malları satarlarken geri dönüşümünü mutlaka sağlama, garantiye almak zorundalar. Ürünlerini sigortalayarak, satmalıdırlar. Para tahsilatında problemler yaşanıyor. Bu Türkiye’nin geneline yayılmış durumda” diye konuştu.

“ÜRETMEK MEZİYET DEĞİL”
Keçeci, üretmenin çok meziyet olmadığını meziyetin sattığı malın parasını alabilmekte olduğunu vurgulayarak, “Sanayicilerimiz, sattığımız malın parasını alabilmek için gerekli tedbirleri almak durumunda.  Ve sanayicilerimize, özellikle yeni pazarlara açılmanın, pazarlarda pay kapmanın zamanı olduğunu hatırlatırım. Özellikle, Çin’in gerek çevre gerekse işçi sağlığındaki dikkatsiz çalışması sonucu, kurumsal bazı Batı ve Amerikan firmalar, Türkiye’ye döndü.  Bu durumdan Denizlili sanayicilerde nasibini almalı. Alırken de dikkatli davranmalılar” diyerek tavsiyede bulundu.  Şengül BOZ

 

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Bankadan veya icradan satılık fabrikalar
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör