poyrazoğlu otomotiv etiler
23 Şubat 2019 Cumartesi

Bakan Zeybekci’den nohut üreticilerine müjde

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, nohut üreticilerine ürün taban fiyat ve alım müjdesi verdi. Alımların bir iki gün içinde başlayacağını belirten Zeybekci,  “Nohutta piyasanın 2,5 lira civarında oluştuğunu gördük.  2,5 lira fiyat kabul edilebilir değildir bizim için. Bunun üzerine TMO’nun direk piyasaya girerek nohut almasını kararlaştırdık. TMO  nohut alımına 1-2 gün içinde başlayacak” dedi.

21-06-2018 14:59

Ekonomi Bakanı Nihat  Zeybekci, seçim çalışmalarına Acıpayam ilçesinde devam etti. İlçede muhtarlarla bir araya gelen Bakan Zeybekci, basın toplantısında gazetecileri açıklamalarda bulundu. Toplantıda nohut üreticilerine müjde veren Bakan Zeybekci, nohut alımlarının birkaç güne kadar başlanacağına ve Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) piyasaya girerek, taban fiyatlarını belirleyeceğini ifade etti.

AK Parti hükümetleri için tarımsal üretiminin önemli olduğuna dikkat çeken Bakan Zeybekci, “Son 15 yıla baktığımız zamanda tarımsal gayrı safi hasılada dünyada ilk ona girdik. Tarım ürünleri ihracatında da 20 milyar doları aşan bir trent yakaladık. Diğer taraftan da insanlarımızın, tarım üreticilerimizin ürettikleri ürünler ile mutlu olması dünya standartlarında ürün üretmesi ve aynı zaman da ürettikleri bu ürünleri de en az dünya fiyatlarında pazarlarda yer alması ve mağduriyete uğramaması içinde en üst düzeyde gayret gösteriyoruz. Tarım üreticilerimizin memnuniyetini en üst seviyeye çıkartmak için hükümet olarak da zaman zaman piyasaları müdahale ediyoruz. İki yöntemimiz var. Bir yurt dışından gelen haksız rekabete karşı içerideki tarımsal üretimimizi korumak ki bu bizim en etkin kullandığımızı yöntemlerden bir tanesi. Diğeri de Toprak Mahsulleri Ofisi veya diğer ilgili kuruluşların piyasadan ürün alımı yöntemiyle piyasaya müdahalesi. Böylelikle fiyatların istenilen seviyenin altına düşmemesi” diye konuştu.

“Nohut üreticileri fırsatçıların eline düşmeyecek”

Bu yıl 550 bin ton nohut üretimi beklediklerini vurgulayan Bakan Zeybekci, nohut alımlarının da birkaç gün içerisinde başlayacağını vurgulayarak , “Bu yıl yağışların ve mevsimsel verimliliğin iyi olması sebebiyle Türkiye'nin geçen yılki üretimi nohut üretiminde 470 bin ton iken bu yılki ürünün 550 bin ton civarında olacağını tahmin ediyoruz. Bu bolluk ya da aynı zamanda başka etkilerle de fiyatların şu anda çiftçimizin istemediği, zor durumda bırakan nohut fiyatların indiğini görüyoruz. 2.5 lira civarında piyasanın oluştuğunu gördük. Bunun üzerine hükümet olarak ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile birlikte yaptığımız konuşmalarda Ekonomi ve Tarım Bakanlığı işbirliği içinde  Toprak Mahsülleri Ofisi'nin direk piyasaya girerek bir taban fiyat koyup nohut alımına girmesi hususunda mutabık kaldık. Yani 2,5 TL fiyat kabul edilebilir değildir bizim için. Çiftçimizin 'Evet bu fiyatta ben zarar etmem ve seneye de ekerim' diyeceği fiyatta TMO nohut alımına 1-2 gün içinde başlayacak. Bu sürecin inşallah çiftçilerin nohut üreticilerinin spekülatörlere, stokçulara veya fırsatçıların eline düşmemesini sağlayacaktır. Bu şekilde mağduriyetin önlenmiş olacağız” dedi.

İHA

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Bakan Zeybekci’den nohut üreticilerine müjde
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör