etiler poyrazoğlu otomotiv

Baba mesleği testiciliği yaşatıyor 

Çivril’de yaşayan Ayfer Büyükkal, babasından öğrendiği testikcilik mesleğini yaşatmak için Halk Eğitim Merkezinde kurs veriyor. Asıl branşı Biçki ve Giyim Kursu öğretmenliği olan Ayfer Büyükkal testi ve çömlek yapımının yaşatılması için yetkililerden destek bekliyor.

12-10-2017 19:26

Toprak testi ve çömlek ustası olan babasından öğrendiği testi yapımını yaşatmak için Çivril Halk Eğitim merkezinde kurs veren Ayfer Büyükkal,  bugüne kadar 150 kadın kursiyere testi ve çömlek yapımını öğrettiğini söylüyor. 

Çivril’in İğdir mahallesinde iki kardeşiyle birlikte babasına yardım ederken testi yapımını öğrenen Ayfer Büyükkal ,asıl mesleği Giyim öğretmenliği olasına rağmen testi ve çömlek yapımı dersi de vererek baba mesleğini devam ettiriyor.  Halk Eğitim Merkezinde Giyim Öğretmenliği yaparken hobi olarak yaptığı testiler ilgi çekince Çivril Halk Eğitim Merkezi müdürü ile görüşerek testiciliğin yaşatılması için kurs vermeye başlayan Büyükkal, kendisinin ve kursiyerlerin yaptığı testi ve çömlekleri de evinin bahçesine kendi imkânları ile yaptığı ocakta pişiriyor.

Babasının testi ve çömlek yapmayı dedesi ve babasından öğrendiğini ifade eden Ayfer Büyükkal, yeşilçivril gazetesine verdiği  röportajda,  “babam testi ve çömlek yapımını babası ve dedesinden öğrenmiş. Onlarda İğdir’e gelen Yunanlardan bu işi öğrenmişler. Çocukluğum kardeşlerim ile birlikte babama yardım etmekle geçti. Küçükken babam büyük küp ve testiler yapardı. Eskiden insanlar küpleri erzak koymak için kullanırdı ve sürekli ihtiyaç olurdu. Zamanla küp yapımını bıraktık testi ve çömlek yapımına ağırlık verdik. Yaptığımız testi ve çömlekleri toptan satardık. Babam yaşlanınca emekli oldu ve mesleği bıraktı. İğdir’de eski evimizin olduğu yerde babamın çalışma masaları ve testileri pişirdiği ocakları hala duruyor. Artık eskisi gibi iğdir’de bu işi yapan kalmadı. Bende hobi olarak yapıyordum ama bu el sanatının yaşatılması için Halk eğitim merkezinde kurs vermeye başladım” diyor. 

 ÜÇ YILDA 150 KİŞİYE ÖĞRETTİ

Halk eğitim merkezi bünyesinde açılan testi ve çömlek yapımı kursu ile insanları yeniden toprakla tanıştırdığını ifade eden Ayfer Büyükkal “ üç yıl önce açtığımız kurs ile yaklaşık 150 kişiye bu işi öğrettik. Hobi olarak da olsa insanları yeniden toprakla buluşturmak, testiciliği yaşatmak gurur verici” dedi.

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Baba mesleği testiciliği yaşatıyor 
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör