poyrazoğlu otomotiv etiler

AYŞEN “TERÖRÜ BİTİRİRİM”

Serinhisarlı doktora öğrencisi Ayşen Ölmez, terör olaylarını önleyecek önemli bir yazılım geliştirdi. Proje termal kameralar yardımıyla bomba düzenekleri ve silahları gösterecek. Yüzde 90’a yakın başarı sağlayacak  çalışması ile Ayşen  Ölmez Denizli’nin gururu olacak.

Projeyi,Afyon Kocatepe Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Programcılığı araştırma görevlisi Ayşen  Ölmez ve Selçuk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde öğretim üyesi Prof. Dr. Bekir Karlık ile birlikte yaptı.

Çalışmayı 3 yılda tamamladıklarını belirten  Ölmez, “Terör nedeniyle çok sayıda ölüme ve maddi hasara yol açan saldırıların önüne geçmeyi hedefliyoruz. Planlanan sistem sayesinde, şüpheli paket durumları daha hızlı, hasarsız ve paniğe yol açmadan çözüme kavuşturulacak. Bu tür sistemle terör içerikli olayların başarıyla tespit edilmesi, saldırıyı planlayanlar üzerinde de caydırıcı etkiye sahip olacak” dedi. Yüzde 90’a yakın başarı elde ettiklerini, sistemin geliştirilmesiyle bu oranın yüzde 99’lar seviyesine çıkarılabileceğini belirten Ayşen Ölmez, projenin teknik detaylarına ilişkin bilgiler de verdi. Ölmez, “Termal kameralar, karanlık, sisli, dumanlı ve çıplak gözle görülemeyen yerlerde algılama yapabildiği için özelikle tercih ediyoruz. Kameradan aldığımız görüntüleri işlemek için sayısal hale getiriyoruz. Sayısal hale getirilen görüntüleri de Excel dokümanına aktarıyoruz. Excel dokümanındaki sayısal verileri, geliştirdiğimiz hibrid yapay sinir ağları algoritmasıyla analiz ederek, anında ortamda gizlenmiş silah veya bomba olduğunu tespit edebiliyoruz. İşlenen veriler hareketli kamera görüntüleri de sabit fotoğraf da olabilir. Elimizdeki görsel dokümanda (monitörde), ‘herhangi tehdit içeren unsur var mı, yok mu’ tespitini gerçekleştiriyoruz” diye konuştu. Projenin Konya Emniyet Müdürlüğü’nde test çalışmalarının yapıldığını ifade eden Ölmez, talep gelmesi halinde Emniyet Genel Müdürlüğü’nde de yazılımı daha gelişmiş kameralarla test etmeye gideceklerini kaydetti.

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - AYŞEN “TERÖRÜ BİTİRİRİM”
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör