poyrazoğlu otomotiv etiler

Avukatlar için kanun teklifi verdi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Ceza Muhakemesi kapsamında hizmet veren avukatların aldıkları ücretlere dair düzenleme içeren kanun teklifini TBMM Başkanlığına sundu.

27-11-2019 15:09

Kendisi de avukat olan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca,  avukatların CMK kapsamında verdikleri hizmet için belirlenen tarifelerin avukatlık asgari ücretinden az olmamasına dair düzenleme içeren  Ceza Muhakemesi Kanunun Yürürlük ve Uygulama Şekli Hakkında Kanunda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifini TBMM Başkanlığına sundu. Her geçen gün artan hukuk fakülteleri nedeniyle ülkemizde avukat sayısının arttığına dikkat çeken Gülizar Biçer Karaca “Avukatların büyük bir kısmı meslek hayatlarının başında yoğun olarak CMK Kapsamında hizmet vermekte ve ağır işlerle uğraşıp emeklerinin karşılığını alamamaktadır” dedi.

 CMK hizmetleri kapsamında, özel müdafii ile aynı sorumluluğa sahip olan ve eşit emek-mesai harcayan avukatların Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinde belirlenen asgari ücretten çok daha düşük bir miktarda avukatlık ücreti aldığını belirten Karaca, “Söz konusu durum Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırıdır. Ücret adaletinin sağlanması şarttır. Savunma makamının yargının ve hukuk güvenliğinin bir parçasıdır. Savunma makamının mesleğin onuruna yakışır bir ücret alması da avukatlık mesleğinin devamlılığı açısından büyük önem arz etmektedir. Verdiğim Kanun Teklifi ile avukatlar arasındaki ücret adaletsizliğin giderilmesini temenni ediyorum” diye konuştu.

Haber Merkezi

 

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Avukatlar için kanun teklifi verdi
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör