etiler poyrazoğlu otomotiv

Atık malzemelerle robotik el yaptılar

Pamukkale Kaymakamlığı’nın Teknolojinin Bilinçli ve Güvenli Kullanımı Projesi kapsamında düzenlenen etkinlikte lise öğrencilerinin geliştirdiği teknolojik tasarımlar sergilendi.

15-03-2019 10:42

Teknolojinin Bilinçli ve Güvenli Kullanımı Projesi kapsamındaki etkinlik dolayısıyla Pamukkale Kaymakamlığı’ndan 15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanı'na kadar kortej yürüyüşü gerçekleştirildi. Yürüyüş sırasında teknoloji bağımlılığına dikkati çekmek için bazı öğrenciler sosyal medya görsellerinden esinlenerek oluşturulan maketlerin içine girdi. Gözlerinin altını da mor renge boyayan öğrenciler farkındalık oluşturmak için kendilerini birbirlerine zincirle bağladı. 

Çeşitli okullarda eğitim gören ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri, kent sakinlerine teknoloji bağımlılığı ve bilinçli kullanımı anlatan mizansen bir gösteri sundu. Gösteride bilgisayar ve cep telefonu kullanan öğrencilerin cihazların içine hapsolduğu anlatılırken, bağımlı olmayan öğrencilerin ise gitar çalmak ve kitap okumak gibi sosyal aktiviteler yaptığı gösterildi.

Program kapsamında Orhan Abalıoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Bilişim Teknolojileri Bölümü öğrencileri atık malzemelerden yaptıkları robotları açtıkları stantta sergiledi.  Öğrencilerden Doğukan Orakcı, Emre Orhan, Murat Duman, Mahmut Topdemir ve Furkan Demir'in teknolojik tasarımları Denizlililere tanıtıldı. Atık malzemelerden üretilen robotik el, hareket sensörlü robotlar ve drone, sergiyi gezenlerin ilgisini çekti. Etkinlikte cep telefonu yardımıyla kullanılan robotlarla futbol gösterisi de yapıldı. 

Öğrencilerden Murat Duman, bir arkadaşının küçük yaşta geçirdiği rahatsızlığın ardından kolunu kaybetmesinden etkilenerek bir biyonik el yapmaya karar verdiğini söyledi.  Tamamen atık malzemelerden öğretmeninin yardımıyla bir biyonik el tasarladığını anlatan Duman, "Teknolojiye karşı hep bir ilgim vardı. Bu ilgiyi olumlu yönde kullanmaya başladım. Cep harçlıklarımı biriktirdim. Projemizde atık materyaller kullandık. Sokaktan bulduğum kontrplak ile zemin hazırladık. Köpük ambalaj malzemesinden parmaklar yaptım. Eski hoparlörlerden çıkardığımız telleri kullandık. Hayalim daha büyük robotlar yapabilmek"  dedi.

Etkinlikte konuşan Pamukkale Kaymakamı Hayrettin Balcıoğlu, 13 Mart Pamukkale Nomofobi Günü etkinliklerinin yıl boyunca farkındalık oluşturmak için devam edeceğini belirterek, “Pamukkale’de boş durmayacağız. Çalışmalarımıza devam edeceğiz. Öğrenci, öğretmen ve veli işbirliğinin sonucunda her zaman başarı geliyor” dedi. 

AA-İHA

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Atık malzemelerle robotik el yaptılar
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör