poyrazoğlu otomotiv etiler
30 Mayıs 2020 Cumartesi

Atatürk’ün Denizli’yi ziyaretinde kaldığı  ev ziyaretçilerini bekliyor

Atatürk’ün 4 Şubat 1931 tarihinde Denizli  ziyaretinde kaldığı, müzeye dönüştürülen Atatürk Evi ve Etnografya Müzesi’ni 9 ayda 19 bine yakın kişi ziyaret etti.

10-10-2019 12:14

19. yüzyıl sonlarında yapıldığı tahmin edilen ve Atatürk’ün 4 Şubat 1931 tarihinde Denizli’yi ziyaret ettiği sırada bir gece kaldığı tarihi bina, 1977 yılında dönemin Kültür Bakanlığı tarafından anıt eser olarak tescil edilip, koruma altına alındı. Bina, dış yapısı, planı, pencerelerinin formu ve süsleme özelliklerinden dolayı ‘Sakız üslubu' olarak tanımlanıyor. İki katlı olarak inşa edilen yapı, plan itibarıyla orta sofalı ve bu sofaya açılan odalardan oluşuyor. Üst katın sofası ön cephede cepheyi hareketlendiren çıkma balkona, arka cephede ise iki kat boyunca yükselen ve sonradan eklendiği anlaşılan bölüme açılıyor. Müzede yer alan ve Cumhuriyetin kuruluşundan önce kullanılan tabanca, tüfek ve mermi gibi savaş malzemeleri ile tarihi yöresel ve aksesuarlar ziyaretçileri adeta tarihte kısa bir yolculuğa çıkarıyor.

Ayda yaklaşık 2 bin kişi ziyaret ediyor

Müzenin alt katında etnografik eserler, üst katında ise Atatürk’e ait eserler sergileniyor. Üst katta iki odanın dışındaki diğer odalar ise geleneksel Denizli evi olarak düzenlendi. Müzeyi 2018 yılında yaklaşık 30 bin kişi ziyaret ederken, bu yılın 9 ayında ise yaklaşık 19 bin kişi ziyaret etti. Aylık yaklaşık 2 bin kişinin ziyaret ettiği müzenin günlük ortalama ziyaretçi sayısı ise 70. Müze en fazla tatil günlerinde ve hafta sonları ziyaret ediliyor. Ziyaretçilerin müze gezilerinde en fazla dikkat ettikleri yerlerin başında Atatürk’ün kaldığı oda, yattığı yatak ve kullandığı kişisel eşyaların olduğu öğrenildi. Müzeyi gezen ziyaretçiler ise, müzeye gençlerin daha fazla ilgi göstermesi gerektiğini belirtti. İHA

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Atatürk’ün Denizli’yi ziyaretinde kaldığı  ev ziyaretçilerini bekliyor
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör