poyrazoğlu otomotiv etiler

Aşısız çocuk kalmayacak

Denizli İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Dünya Aşı Haftası’nda Halil Çarkıt Aile ve Toplum Sağlığı Merkezi’nde aşılama etkinliği düzenlendi. İl Sağlık Müdürü Dr.Berna Öztürk, 5 yaş altı eksik aşılı ve aşısız çocuklarının belirlenerek aşılarının tamamlanacağını söyledi. 

26-04-2018 11:53

Etkinliğe Sağlık Hizmetlerinden Sorumlu Vali Yardımcısı Ali Cergibozan, Denizli İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Op.Dr. İbrahim Emreoğlu,  Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Aytekin Polat, Merkezefendi İlçe Sağlık Müdürü Uz. Dr. Mine Solakoğlu katıldı. Vali Yardımcısı Ali Cergibozan Halit Çarkıt Aile ve Toplum Sağlığı Merkezi’ne çocuklarını aşı yaptırmaya getiren aileler ile görüşerek hastalıklardan korunmak için aşı yaptırmanın önemine vurgu yaptı ve ailelerden çocuklarının aşılarını zamanında yaptırmalarını istedi. 

“Çocuklarınızın aşılarını yaptırın”

Denizli İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk ise,  Dünya Aşı Haftası’nda aşılama konusunda sağlık personelinin duyarlılığını ve toplumda aşı  farkındalığın arttırılması amacıyla etkinlik düzenlediklerini  söyledi.  Dünya Aşı Haftası’nın bu yıl temasının “ Sağlık, Aşıyla Koruma Altında” olarak belirlendiğini söyleyen Öztürk, “ Bu doğrultuda eksik aşılı ve  aşısız 5 yaş altı çocukların tespit edilerek aşılarının tamamlanması, ülkemizde bulunan 5 yaş altı, okul çağı ve gebe olan göçmenlere yönelik aşısız ve eksik aşılı olanların aşılarının tamamlanması, aşı ile önlenebilir hastalıklar açısından risk altındaki gruplara yönelik aşı uygulanmalarına devam edilmesi, sağlık çalışanlarının gerek kendilerinin hastalıklardan korunması gerekse hizmet sundukları hastalara ve ailelerine hastalığı bulaştırma risklerinin ortadan kaldırılması amacıyla aşılama çalışmaları yoğun bir şekilde devam ettirilmesi hedeflenmektedir” dedi. 

Denizli’de aşılama oranı yüksek

Denizli’de bebeklik dönemi aşı oranlarının yüksek olduğunu belirten Öztürk, “Aşılama sadece bebeklere ve okul çağındaki çocuklara yönelik düşünülmemelidir. Yetişkinlerde özellikle risk gruplarında zatürre, difteri, tetanoz gibi pek çok aşı yapılmaktadır. Aşılar güvenilir ürünlerdir, etkileri yüksek, yan etkilerinin düşük olduğu kanıtlanmıştır. Ailelerin aşıları ihmal etmemelerini, özellikle çocukların aşı uygulamalarını reddetmemelerini, zamanında yaptırmalarını öneriyoruz” diyerek ailelere çağrı yaptı. 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Aşısız çocuk kalmayacak
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör