poyrazoğlu otomotiv etiler

Artan destekler ve makineleşme pamuğu tekrar Beyaz Altın yaptı.

Denizli’de bitme noktasına gelen pamuk üretimi son yıllarda yeniden arttı. 2013 yılında 4 bin 818 dekar  kadar düşen pamuk ekim alanı, geçen  92 bin dekara çıktı. Bu yıl 100 bin dekarın üzerine çıkması bekleniyor.  Tarım, Gıda ve Hayvancılık İl Müdür Vekili Yılmaz Erkaya,  pamuğun  en fazla destek primi verilen  ürünlerin başında geldiğini söylerken,  Merkezefendi Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici, “Pamuk stratejik ürünümüzdür, desteklenmesi gerekir” diye konuştu.

10-03-2018 12:21


ŞENGÜL BOZ
Bir zamanlar Pamukkale Ovası’ndan Söke’ye bölgeyi beyaza bürüyen pamuk üretimi fiyat politikaları ve girdi maliyetlerinin yüksekliği nedeniyle 4 bin dekara kadar düşmüştü. Son yıllarda pamuğa verilen desteklerin artması ve makineleşme ile birlikte pamuk yine beyaz altın oldu. Geçen yıl pamuk ekim alanı 92 bin dekara çıktı, bu yıl 100 bin dekarın üzerinde alana pamuk ekilmesi bekleniyor. 

DEKARA 44 LİRA DESTEK
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür vekili Yılmaz Erkaya, en fazla desteğin pamuğa verildiğini söyledi. Tarımsal desteklerin 15 yılda 47 kat arttığını açıklayan Erkaya, geçen yıl çiftçiye 98,6 milyon lira tarımsal destek verildiğini söyledi.  Erkaya, çeltik ve pamuk üreticilerine dekar başına 40 lira mazot, 4 lira gübre desteği olmak üzere toplam 44 lira  destek verileceği belirtildi. 

PAMUK STRATEJİK ÜRÜN
Denizli’de bitme noktasına gelen pamuk üretiminin yeniden artmasının nedeninin yalnızca devlet desteklerinin  artması olmadığını söyleyen Merkezefendi Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici, “ Biz her zaman söylüyoruz. Pamuk stratejik bir üründür ve desteklenmesi gerekir. 2000’li yıllardan sonra uygulanan yanlış tarım politikaları nedeniyle ekimi bitme noktasına gelen pamuk üretimi yeniden arttı.  Bunun nedeni ise pamuk ithalatının cazip hale getirilmiş olmasıydı.  İthal ettiğimiz lif pamuk, döviz kaybına neden olduğu gibi pamuktan üretilen bitkisel yağın ithal edilmesinin önünü açmıştı.  Bunun farkına varan devlet, son yıllarda prim desteklerini arttırdı. Yüksek prim  pamuk üretiminin artmasının tek nedeni değil.  2006 yılında aldığımız  pamuk toplama makinesi,  çiftçinin işçi maliyeti azalttı ve kaliteli pamuk üretilmeye başlandı. Bu da çiftçinin daha çok kazanmasına neden oldu. Çiftçi diğer ürünlerden kazamadığını pamuktan kazanmaya başladı. Bu nedenle üretim her geçen yıl artıyor” dedi.

100 BİN  DEKARIN ÜZERİNE ÇIKACAK
Pamuğa dekar başına mazot ve gübre desteğinin yanı sıra hasat edilen pamuğun kilogramına 80 kuruş prim desteği de verildiğini hatırlatan Gemici, “Pamuk üretimi 4 bin dekarlara kadar düşmüştü. Bu  2017 yılında 92 bin dekara çıktı. 2018 yılında ise yüzde 20 oranında artış bekliyoruz.  Beyan süresi 30 Haziran’a kadar devam edecek. Tahminimiz pamuk ekim alanı 110 bin dekar olarak gerçekleşecek” diye konuştu. 

MISIR TARLALARI PAMUĞA DÖNÜYOR

Gemici, 2000'li yılların başında pamuk üretiminin yapıldığı ancak zamanla yerini mısır ve yemlik bitki üretimine bırakan Çürüksu ve Sarayköy Ovalarında yeniden pamuk üretimine dönüş başladığını söyledi. 
 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Artan destekler ve makineleşme pamuğu tekrar Beyaz Altın yaptı.
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör