poyrazoğlu otomotiv etiler

Arslan da ‘kurultay’ dedi

CHP’de Olağanüstü Kurultay yapılması için imza vermeyen Denizli Milletvekili Kazım Arslan, toplanan imzalar üzerine, “Genel merkez 605 imza var diyor. Oysa ‘604 imza getirin kurultayı yapalım’ demişlerdi. Bu durumda kurultay kaçınılmazdır” dedi.

07-08-2018 18:13

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekilliği seçimlerinin ardından CHP’de başlayan Olağanüstü Kongre tartışmaları sürüyor. Denizli’nin 14 delegesinden 13’ü Olağanüstü Kurultay yapılması için noterden imza vermiş, doğal delege olan 3 milletvekili ise imza vermemişti. Seçimlerin ardından Kurultay yanlısı olmadığını açıklayan Denizli Milletvekili Kazım Arslan, toplanan imzaların ardından Kurultay’ın yapılması gerektiğini söyledi. 

Genel merkeze 630 imza ulaştığının söylendiğini belirten Arslan, “Ancak genel merkez 605 imza olduğunu söylüyor. Daha önce ‘604 imza getirin kurultayı yapalım’ diyorlardı. Bu durumda demokrasinin gerekleri yerine getirilmeli. Kurultay kaçınılmaz oldu” dedi.
Daha önceki açıklamalarının yanlış anlaşıldığını belirten Kazım Arslan, “Bazı arkadaşlarım beni yanlış anladılar. Ben artık kurultayın yapılmasından yanayım. Daha önce kurultay yapılmasın derken, şimdiye kadar özellikle İnönü-Baykal zamanındaki çekişmeli kurultaylarda yaşadıklarımızı ve nasıl oy kaybettiğimizi dikkate alarak, zamanı uygun bulmadığım için kurultay olmasın demiştim. Artık gelinen noktada kurultayın  yapılması gerekir. Şu andaki görüşüm budur. Herkesin görüşü farklı olabilir, farklı tercihlere saygı duyarım. Kurultaya evet diyenler de, hayır diyenler de hepsi bizim arkadaşlarımız. Herkesin kendisine göre bir değerlendirmesi olabilir “ diye konuştu.

Seçim sonrası sorunun Kemal Kılıçdaroğlu ile Muharrem İnce arasında konuşularak çözülebileceğini düşündüğünü belirten Arslan, “Düşündüğüm gibi olmadı. 630 delege kurultay istemiş ise, mutlaka yapılmalıdır. İmzalarını çekmiş olanların sayısı bile dikkate alınmadan kurultay yapılmalıdır. Bu noktadan sonra mazeret üretmeye gerek yoktur. Delege tercihini ortaya koymuşsa, sonradan kararından vazgeçmiş olması onun siyasi durumunu değiştirmez, şekli değişmiş sayılır” şeklinde konuştu.
Ayhan AKAR
 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Arslan da ‘kurultay’ dedi
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör