poyrazoğlu otomotiv
23 Mayıs 2019 Perşembe

Antrepo ihracatçıya nefes aldırdı

Denizli Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü,  kısa süre önce Gümrük Müdürlüğü’nün yanına antrepo kurarak ihracatçıya nefes aldırdı. Yurt dışından hammadde temin eden sanayiciler yeni tesis sayesinde hem ürünlerini depolama alanı kazandı, hem de ekstra masraf yapmadan istediği kadar ürünü kullanabilme olanağı buldu.

30-11-2018 16:15

Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü, büyük uğraşlar sonucu 2015 yılında Gümrük Müdürlüğü’nün bölge içinde açılmasını sağlayarak ihracatçının İzmir’de yaptığı tüm işlemleri Denizli’ye taşımıştı. 11 Eylül’de Bölge Müdürlüğü’nün sahibi olduğu DOHAŞ adlı şirket aracılığıyla antrepo kurarak, bu alanda büyük bir boşluğu da kapatmış oldu. 

Aktif olarak kullanılmaya başlandı
Bir süre önce DOHAŞ AŞ’yi kurarak çalışmalarını hızlandıran Denizli OSB Müdürlüğü, sanayicilerin talebi üzerine A Tipi Gümrük Antrepo işletmesini hayata geçirdi. Denizli OSB bünyesindeki Gümrük Müdürlüğü’nün bitişiğinde kurulan 7 bin metrekare kapalı alana sahip antrepo kısa süre önce hizmete açıldı ve ilk tır yanaştı. Alanı yurt dışından ham madde temin eden ya da ihracat yapan firmalar aktif olarak kullanmaya başladı.

Mal zamanında alınmazsa devlete kalıyordu
Daha önce yurt dışından mal getirten firmaların en önemli sorunlarından biri gümrük rejimi nedeniyle getirttiği ürünleri belli bir süre içinde gümrükten çekme zorunluluğuydu. Süresi içinde alınmayan mal yönetmelik gereği devlete kalıyordu. Bu durum sanayicinin ihtiyacı kadar ürünü değil tüm ürünü çekmesini gerektiriyordu. Tüm ürün için yapılan vergi ve diğer ödemeler, kısa süreli geri dönüş sağlamadığından ciddi maliyetler oluşturuyor, kar paylarını etkiliyordu.

Süre sınırı ortadan kalktı
Antrepo hizmetleri sayesinde sanayicinin yaşadığı süre sınırı da ortadan kalkmış oldu. Antrepo işletmesinde ithal ettiği ürünü dilediği kadar tutabilen sanayici sadece ihtiyacı kadar malı çekme ve bu malın vergisini ödeme olanağı da elde etti. OSB içindeki firmaların yeterli depolama alanına sahip olmaması, antreponun ikinci işlevinin de aktif kullanımını sağladı. Sanayici için yeni bir depolama alanı da ortaya çıkmış oldu.

Lojistik merkezi kurulacak
Denizli OSB Müdürü Ahmet Taş, antrepo işletmesi sayesinde sanayicinin işinin kolaylaşacağını hatırlatırken, tüm malı gümrükten çekmek yerine ihtiyacı kadarını çekebilecek olmasının önemli bir avantaj getireceğini hatırlattı.

Çoğunluğunu ihracatçı firmaların oluşturduğu Denizli Organize Sanayi Bölgesi’nde, ihracat işlemleri, depolama ve nakliye işlemlerinin süratle, sorunsuzca gerçekleşmesini sağlamayı hedefleyen projenin son ayağı ise lojistik merkezi kurulması. Bu alanda da çalışmaların yürütüldüğü Denizli Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü, OSB sınırına bir lojistik merkez kurmak için girişimlerde bulundu. Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Denizli Organize Sanayi Bölge Müdürü Ahmet Taş, “Denizli Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü olarak 2018 yılı Mart ayında Devlet Demir Yolları ile yapılan protokol gereği OSB sınırındaki yaklaşık 100 dönüm alan üzerine Lojistik Merkezi kurulacaktır.

Konu ile ilgili Devlet Demir Yolları İzmir 3. Bölge Müdür Yardımcısı Mehmet Soner ve ekibi ile Ekim ayında görüşülmüş ve projemiz onaylanmıştır. DDY İzmir 3. Bölge Müdürlüğü tarafından ihaleye çıkılacaktır. Söz konusu Lojistik Merkezi hizmete girdikten sonra mevcut A Tipi Gümrük Antrepomuzu bu bölgeye taşıyarak sanayicilerimizin vergi muafiyetinden faydalanmalarını sağlayacağız” dedi. 
Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Antrepo ihracatçıya nefes aldırdı
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör