etiler poyrazoğlu otomotiv
21 Ağustos 2019 Çarşamba

Antik kente keyifli gezi

Pamukkale Üniversitesi öğrencileri Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ ile birlikte Stratonikeia antik kentini ve Marmaris Yat Limanı’nı gezerek keyifli bir hafta sonu geçirdi.

01-05-2019 11:13

Gezi programının ilk durağı Muğla’nın Yatağan ilçesinde bulunan Stratonikeia antik kenti oldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Pamukkale Üniversitesinin kazı, restorasyon ve konservasyon çalışmalarını birlikte yürüttüğü,  kazı başkanlığını Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilal Söğüt’ün yaptığı antik kenti, Prof. Dr. Söğüt’ün rehberliğinde gezen öğrenciler antik kenti daha yakından tanıma şansı buldu. Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt, kentte yapılan kazı, restorasyon ve konservasyon çalışmaları hakkında  bilgi verdi.

Gezinin ikinci durağı ise Marmaris Taşhan bölgesinde 60 dönüm arazi üzerinde bulunan içlerinde tıbbi aromatik bitkilerin de yetiştirildiği yaklaşık 350 tür bitkiyi barındıran Mustafa Güran’a ait bahçe oldu. Öğrencilerle birlikte bahçeyi gezen Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ, Mustafa Güran’dan yöreye has bahçede yetiştirilen Datça hurması,  sakız, Isparta gülü, badem, lavanta, zeytin, ceviz, tarçın, salep, siyah çay, dağ çileği, oğul otu, laden, kekik, keçiboynuzu bitkileri  hakkında bilgi aldı. Gezinin son durağı ise Marmaris Yat Limanı oldu. Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ ile birlikte yat limanında sahil boyunca yürüyüş yapan öğrenciler, gün batımında bol bol  hatıra fotoğrafı çektirerek geziyi tamamladı.

Haber Merkezi

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Antik kente keyifli gezi
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör