Anılarını paylaştılar

Denizli’de yüzlerce kadının doğumunu gerçekleştiren ve sağlıklı bir şekilde çocuklarını kucaklarına almalarını sağlayan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nuray Aydın, doğumunu gerçekleştirdiği anneler ve çocuklarıyla buluştu.  Normal doğumun önemine vurgu yapan Aydın, Aydın, suda doğum ile ilgili bilgi verdi.

13-04-2019 10:48

Denizli Doğal Doğum Merkezi Yöneticisi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nuray Aydın, bir ilki gerçekleştirerek doğumlarına girdiği anneler ve  çocuklarıyla buluştu. Trio Kafe’de gerçekleşen buluşmada, annelerin meditasyon ve  normal doğumla bebeklerini kucaklarına aldıkları anlar konuşuldu. Anne ve bebekleriyle buluşmanın mutluluğunu yaşadığını belirten Dr. Nuray Aydın, “Denizli doğal doğum etkinliğinde anneler ve bebekleri ile buluştuk. Onları tekrar o muhteşem doğum anlarına götürdük. Hafif bir meditasyon müzik eşliğinde, nefes alıp verip, gevşeyerek, zihin alanlarına girerek o kutsal ana geri döndük. Etkinliğimizde oksitoksin hormonunu tekrar uyararak, sarıldık birbirimize. Sevgi hormonu diye   adlandırılan ve de en çok doğumumuzu sürükleyen bu hormonumuzu harekete geçirdik. Sevgi, muhabbet dolu saatler geçirip, o günleri andık” dedi.

Normal doğumun önemini anlattı

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nuray Aydın, normal doğumu seçen tüm anneleri kutlayıp, doğal doğumun önemini,  “Doğumun felsefesi;  kendiliğinden başlayıp, doğal hormonların etkisiyle ilerleyen, mümkün olduğunca, müdahalesiz seyreden ve de anneyle bebeğin uzun süre baş başa kalmasıdır. Bunun gerçekleşmesi için çiftlerin birlikte hamilelik sürecinde, doğum öncesi hazırlık eğitimleri almalıdır. Denizli’de bu hizmeti 4 yıldır ekip olarak vermekteyiz. Beraberinde emzirme ve yeni doğan eğitimleri tarafımızdan devam etmektedir. Aynı zamanda suda doğum, sezaryen sonrası normal doğum, ters geliş normal doğum hizmetleri,  doğum sonrası ev ziyareti de hizmetlerimiz arasındadır” dedi.

Suda doğum 

Suda doğumun sihirli etkisinden bahseden Aydın, “Suda doğumda doğal bir doğum yöntemi. Suyun biliyorsunuz kaldırma ve rahatlatma özelliği var. Kasları gevşetme özelliğinden dolayı doğumun daha rahat gerçekleştiği, suya doğum  bebekler için rahat, yumuşak bir geçiş imkanı sunuyor. Bebeklerin alışık olduğu bir ortam. Anne ve bebek buluşmasının daha iyi olduğu ve doğum süresini kısaldığı ve hızlandığı bir ortam sunuyor suda doğum. Ağrı kesiciye annelerin ihtiyaç duymuyor. Denizli’de 4 yıldır biz suda doğumu uyguluyoruz. Kendi havuzumuz var. Suda doğum ile ilgili ebelerimiz de, personelimizde eğitimlidir” diye konuştu.

Özkan TOKMAK

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Anılarını paylaştılar
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör