poyrazoğlu otomotiv etiler

Ambulansa öncelik verin

İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, 33 istasyonda 107 ambulans ve 421 sağlık çalışanıyla acil sağlık hizmeti verdiklerini belirtip, sürücülerden ambulansın geçiş önceliğine dikkat etmelerini istedi. 

05-12-2018 11:33

1-7 Aralık Acil Sağlık Hizmetleri Haftası dolayısıyla bir açıklama yapan İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, 33 istasyonda 107 ambulans ve 421 sağlık çalışanıyla Acil Sağlık Hizmeti verdiklerini söyledi.  Öztürk, “Bir  adet kar paletli ambulans,  bir adet 4 yaralı taşıma kapasitesi olan ambulans, bir adet yoğun bakım ve obez ambulansı, 2 adet motosikletli acil müdahale ekibi ile birlikte, gerektiğinde Hava Operasyon Merkezi ile irtibata geçilerek ülkemiz genelinde değişik noktalarda bulunan 16 ilde 17 adet ambulans helikopter ve 3 adet ambulans uçakla hizmet vermekteyiz.112 Acil Çağrı Merkezine gelen çağrılara, ekiplerimiz merkezde 4.18 dakika, kırsalda 12.22 dakika olmak üzere ortalama 7.36 dakikada vakaya ulaşmaktadır” dedi. 

“Ambulansın geçiş önceliğine duyarlı olun”

Acil Çağrı Merkezi’ne yapılan aramalar hakkında bilgi veren Öztürk, gereksiz çağrılardan yakındı.  Öztürk, “Acil Çağrı Merkezi’ne 2018 yılında gelen 1 milyon 136 bin 697 çağrının yüzde 43’ü gereksiz çağrılardan oluşmaktadır. Yine bu çağrıların 80 bin 964’ü İl Ambulans Servisi Başhekimliğine bağlı Acil Sağlık birimine aktarılmaktadır. Bu vakaların yüzde 7,4’üne tıbbi danışmanlık hizmeti verilmiştir. Bir insanın hayatını kurtarmak için saniyelerin bile önemli olduğunu düşünürsek çağrı karşılayan personelin ve ambulans ekiplerinin gereksiz meşguliyetini önlemek daha iyi hizmet verilmesini sağlayacaktır. Ayrıca vatandaşlarımız trafikte ilerleyen ambulansa yol vererek bir hayatın kurtarılmasına yardımcı olacaklarından dolayı ambulansın geçiş önceliğine daha duyarlı olmaları gerekmektedir” diyerek sürücülerden hassasiyet istedi.

Haber Merkezi

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Ambulansa öncelik verin
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör