etiler poyrazoğlu otomotiv
17 Şubat 2020 Pazartesi

Akıllı lensle şişe dibi camlara son

Pamukkale Üniversitesi Hastaneleri Göz Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç.Dr. İbrahim Toprak, akıllı lenslerin kalın camlı gözlüklerden kurtulma imkanı sağladığını söyledi. 

02-11-2019 14:26

Kornea, katarakt ve refraktif cerrahi alanında dünyanın önde gelen göz hocalarından Prof. Dr. Jorge  Alio ile 6 ay boyunca İspanya’da birlikte çalışan PAÜ Hastanesi Göz Hastalıkları AD öğretim üyesi Doç. Dr. İbrahim Toprak,  “akıllı lens” kavramının  katarakt ameliyatı esnasında göz içine yerleştirilen uzak ve yakının görülebilmesini sağlayan suni lensleri belirttiğini söyleyerek, “ Ancak, ben bu noktada bu tanımın içine farklı özellikleri olan gelişmiş diğer lensleri de dâhil etmek istiyorum. Nitekim kullanılan “akıllı” terimi ileri teknolojiyi de temsil etmektedir” dedi. 

Katarakt  ameliyatı esnasında yerleştirilen uzak ve yakın mesafeyi görmeye yarayan çok odaklı göz içi lensler, yüksek astigmatizmayı düzelten  lensler ve lazer ameliyatına uygun olan ya da olmayan  yüksek miyopi tedavisinde kişinin doğal merceğine dokunmadan göz içine yerleştirilen kontakt lens benzeri lenslerin akıllı lens sayıldığını belirten Toprak, “Bu sayede hastalarımıza, uzak-yakın görme, mevcut astigmatizmayı düzeltme ve kalın camlı gözlüklerden kurtulma imkânı sunabilmekteyiz” diye konuştu. 

Akıllı lensler herkese uygun olup olmadığı konusuna da açıklık getiren Toprak, “Doğru hasta seçimi, hasta beklentilerinin iyi anlaşılması ve tam bir bilgilendirme ile çok başarılı sonuçlar alınabilmektedir. Ameliyat öncesinde yapılması gerekenler, tecrübeli bir göz hekimi tarafından yapılacak olan detaylı bir göz muayenesi, ileri testler ve bu testlerin doğru yorumlanmasını içermelidir. Bu sayede hastanın “akıllı lens” uygulamasına uygun olup olmadığı ortaya koyulabilir” dedi. 

Haber Merkezi

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Akıllı lensle şişe dibi camlara son
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör