poyrazoğlu otomotiv etiler

AK Partili Gökbel, Adnan Menderes’i idamının 58’nci yıldönümünde andı.

AK Parti Pamukkale İlçe Başkanı Uğur Gökbel, eski Başbakanlardan Adnan Menderes’in 17 Eylül 1961’de idam edilişinin Türk demokrasi tarihinin en acı hadisesi ve kara lekesi olduğunu söyledi. Gökbel, “Menderes, bu memleketi sevmenin, hizmet etmenin bedelini canıyla ödemiştir” dedi.

18-09-2019 12:40

Türkiye’nin 1950’de Demokrat Parti iktidarıyla hem özgürlükler, hem de kalkınma anlamında atağa kalktığını belirten AK Parti Pamukkale İlçe Başkanı Uğur Gökbel, “Ne var ki; bu uzun sürmedi. Türkiye’nin büyümesinden, gelişmesinden, zincirlerini kırmasından ürken, rahatsız olan dış güçler, içerideki işbirlikçilerini, maşalarını devreye soktular. 27 Mayıs 1960’da darbe yaptırdılar. Demokrasiyi katlettiler. Ülkenin kalkınma hamlesine set çektiler. Ülkemizin kazanımlarını heba ettiler. Başbakan Adnan Menderes ve bakanlar Hasan Polatkan ile Fatin Rüştü Zorlu’yu idam ettiler. Menderes ve bakanların idam edilmeleri, bu memlekete gözdağıdır. Demokrasi tarihimizin en acı hadisesidir, kara bir lekedir. Adnan Menderes, hizmet ederek, ülkeyi kalkındırmaya çabalayarak, birilerini korkutmuş, rahatsız etmiştir. Menderes’ten rahatsız olanlar da içerideki maşalarıyla yine Türkiye’nin kalkınma atağına set çekmişlerdir. Adnan Menderes, bu memleketi sevmenin, hizmet etmenin bedelini canıyla ödemiştir” dedi.

Türkiye’nin  köklü bir uygarlık olduğunu, devlet geleneği olan büyük bir millet olduğunu ifade eden Gökbel, “Türkiye düşmanları ve içerideki hain işbirlikçileri, 1960’ta başlayan ve Menderes ile arkadaşlarının şehit edilmeleriyle biten süreç ve benzerlerini çok yaşamıştır. 12 Eylül, 12 Mart, 28 Şubat, 15 Temmuz gibi hadiseler, emperyalizmin ve içimizdeki hainlerin tezgahlarıdır. Menderes’i asmakla, 12 Eylül darbesiyle, 28 Şubat müdahalesiyle, 15 Temmuz kalkışmasıyla sadece hızımızı düşürebildiler. Ama inandığımız yoldan, aydınlık ve güçlü Türkiye idealinden bizleri döndüremediler. Başaramadılar, başaramayacaklar” diye konuştu.

Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - AK Partili Gökbel, Adnan Menderes’i idamının 58’nci yıldönümünde andı.
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör