poyrazoğlu otomotiv

Ağır yaşamdan kurtuldular

Pamukkale Üniversitesi Hastaneleri’nin  Obezite ve Metabolik Cerrahi Servisi’nde ameliyat olan üç kişi bir yılda toplanda 184 kilo vererek ağır yaşamlarından kurtulup, normal kilolarına kavuştu.

19-07-2018 16:05

Son dönemde mide küçültme ameliyatı olarak da bilinen obezite cerrahisi yada bariatrik cerrahi denilen operasyon yaygınlaşmaya başladı. Laparoskopik cerrahinin gelişmesiyle bu tür ameliyatlar karın açılmadan küçük deliklerden teknolojik cihazlarla  yapılabiliyor.  

Pamukkale Üniversitesi Obezite ve Obezite Cerrahi Merkezi’nde geçen yıl ameliyat olan üç kişi ideal kilolarına ulaştı. 170 kilo iken operasyon geçiren Yıldız Örki bir yılda 84 kilo vererek 86 kiloya, 115 kilo olan Meryem Yüksel 45 kilo vererek 70 kiloya ve 115 kilo olan Ebru Işıkkol 55 kilo vererek 60 kiloya indi. Ağır yaşamlarından kurtularak ideal kilolarına ulaşan üç kişi Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’ne gelerek Doç.Dr.Onur Birsen’e teşekkür etti, ideal kilolarına kavuşmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Pamukkale Üniversitesi Obezite ve Obezite Cerrahi Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürü Doç. Dr. Onur Birsen, şu anda dünyada en sık yapılan ameliyatların tüp mide diye bilinen ‘‘sleeve gastrektomi’’ veya  ‘’gastrik By-pass’’ ameliyatları olduğunu,  bu ameliyatların  ciddi anlamda kilosu olan hastalardaki en etkin tedavi yöntemi olduğunu söyledi.   Bu yöntemin sadece hastaya kilo verdirmekle kalmadığını, aynı zamanda obezitenin yol açtığı şeker hastalığı, uyku apnesi, yüksek tansiyon, solunum bozuklukları, depresyon, iktidarsızlık, insülin direnci, kolesterol yüksekliği gibi ek hastalıkların da düzelmesini sağladığını belirten Birsen, bu ameliyatların tam teşekküllü  hastanede, deneyimli bir ekip tarafından yapılması gerektiğini belirtti. 

Obezite ameliyatlarını Pamukkale Üniversitesi’nde 2008’den beri başarı ile uyguladıklarını belirten Doç. Dr. Onur Birsen ,  Ege bölgesindeki en önemli merkezlerden biri olduklarını vurgulayarak, “Türkiye’nin her tarafından,  ayrıca Türkiye dışından da hastalarımız var.  Hastanenin tam teşekküllü bir hastane olması, 3. basamak yoğun bakım hizmetlerinin verilebilmesi önemlidir. Bu ameliyatların ekip işi olduğu unutulmamalı,  deneyimli bir merkezde deneyimli bir cerrah ile riski en aza indirmek mümkündür. Doğru ameliyat ile hastalar sağlıklı olarak kabul edilen kilo düzeyine 1-1,5 yıl gibi kısa bir sürede ulaşırlar “ dedi. 
Haber Merkezi


 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Ağır yaşamdan kurtuldular
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör