etiler poyrazoğlu otomotiv
20 Haziran 2019 Perşembe

Adaylara ekolojik yönetim çağrısı

Denizli Barosu,  TMMOB Denizli İl Koordinasyon Kurulu ve  Büyük Menderes İnisiyatifi tarafından yerel seçim adaylarına ortak bir basın açıklamasıyla ekolojik yönetim çağrısı yaptı.

23-03-2019 10:53

Gazeteciler Cemiyetinde yapılan basın açıklamasında meslek odası temsilcileri ve çevre örgütleri hazır bulundu. Başkan adaylarına ekolojik yönetim çağrısı yapan açıklamayı TMMOB İKK Sekreteri Mehmet Sarıca okudu. Sarıca,  “Kentimizde ciddi ekolojik tahribatlar yaşanmaktadır. İlimizin her ayrı bölgesinde sermaye ve rant adına doğa hakkı ihlalleri gerçekleşmektedir. Büyük Menderes nehri her geçen gün daha fazla kirlenmektedir. Sulanan topraklarda tarım yapılamaz hale gelmekte yetiştirilen gıdalar kirlenmektedir. Endüstriyel atıklar, kentsel atıklar ve kanalizasyon sorunları, tarım ilaçları gibi etkenler sularımızı, besinlerimizi zehirlemektedir” dedi. 

Son dönemde jeotermal enerji santrallerinin yaygınlaşmasıyla tarım arazilerinin tahribatının arttığını belirten Sarıca, “Enerji Santrali’nin havaya saldığı zararlı atıklar  doğrudan B. Menderes’e deşarj edilen veya yüzeysel yapılan reenjeksiyona bağlı toprağa karışan akışkanlar yeni kirlilik kaynakları olmuştur. Çamlık Seyir Tepesi rekreasyon alanı, Honaz tüneli, Zeytin yaylası, Teleferik projesi, Çardak-Gemiş’te mermer ve maden ocakları ile ormanlar katledilmiş, tarihi ardıç ağaçları dahi yok edilmiştir. Kültürel varlıklarımıza hürmet edilmemiş, kentin belleği silinmiştir” diye konuştu. 

Sarıca, başkan adaylarına 5 maddeden oluşan ekolojik yönetim önerisi getirerek, “Her türlü faaliyette doğa yararı esas alınmalıdır. Geçmiş kimliğimizi oluşturan değerlere sahip çıkılmalıdır, tarım ve gıda politikalarında kendi kendine yeterlik ilkesi esastır, ortak yaşam alanlarına sahip çıkılmalı, jeolojik miras korunmalıdır” dedi.

Haber Merkezi

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Adaylara ekolojik yönetim çağrısı
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör