poyrazoğlu otomotiv etiler

ADALET  ÇALIŞANLARININ PSİKOLOJİSİ BOZULDU

Türk Büro Sen Denizli Şube Başkanı Hüseyin Utangaç, adalet çalışanlarının ağır iş yükü, personel azlığı, ekonomik koşullar ve sosyal hakların yetersiz olması yüzünden psikolojisinin bozulduğunu söyledi. Beş ayda dört adalet çalışanının intihar ettiğini belirten Utangaç, “Adalet Bakanlığı çalışanlarının son dönemde maalesef intihar vakaları ile gündeme gelmesi, yaşanan sorunların giderek arttığını göstermektedir” dedi.

13-03-2018 18:08

14 Kasım’da  İstanbul Anadolu Adliyesi’nde zabıt katibi Fatih Ersoy’un, 21 Kasım’da  Antalya’da Bölge Adliye Mahkemesi’nde zabıt katibi Cevahir Toker’in, 22 Kasım’da  Tunceli Çemişgezek Adliyesi’nde mübaşir  Süleyman Aydın’ın  ve 4 Mart’ta Tekirdağ Adliyesi’nde mübaşir Tolga Tanrıkut’un yaşamlarına son verdiğini belirten Türk Büro Sen Denizli Şube Başkanı Hüseyin Utangaç, “Son olarak hayatına son veren mübaşir Tolga Tanrıkut, intiharından yaklaşık 3 ay önce sosyal medya hesabından ‘Adliyeciler Ölmesin’ adıyla başlatılan kampanyaya katılıp, ‘Ölen Arkadaşların Neler Çektiğini Biliyorum’ yazmış, maalesef daha fazla dayanamayarak kendisi de intihar etmiştir” dedi. 

Adalet Bakanlığı çalışanlarının son dönemde  intihar vakaları ile gündeme gelmesinin Bakanlıkta yaşanan sorunların giderek arttığını gösterdiğini belirten Utangaç, “İş yükünün ağır olması, personel sayısının azlığı ile ekonomik ve sosyal hakların yetersiz olması çalışanların psikolojisini bozmuştur. Adalet hizmeti verenler sadece hakim ve savcılardan ibaret değildir. Yazı işleri müdüründen, mübaşirine, zabıt katibinden, emanet memuruna, teknik elemanına kadar 60 bini aşkın adalet çalışanı mesai mefhumu tanımadan hizmet sunmaktadır. Adalet hizmeti sunanlar arasında farklı bir uygulama, adalet hizmetlerinin verimini düşürdüğü gibi çalışma barışını da sekteye uğratmaktadır” diye konuştu.

Adalet hizmetlerinin olmazsa olmazları  Adliye çalışanlarını yok farz ederek, sadece hakim ve savcılara yapılan zamların adı Adalet Bakanlığı  olan bir kuruma yakışmadığını vurgulayan Utangaç, “Ülke insanlarına Adalet hizmeti sunmak için oluşturulan bir kurumun, kendi çalışanları arasında ayrımcılık yapması ve adil uygulamalar yapmaması adalet anlayışına yapılmış olan en büyük darbedir. Bu ayrımcılık, çalışanların psikolojisini bozmakta, baskıya ve ayrımcılığa daha fazla dayanamayan adalet çalışanları maalesef hayatlarına son vermektedirler. Adalet Bakanlığı, hakim-savcı dışındaki adalet personelini üvey evlat yerine koymaktadır. Çalışanları sendikalarına, siyasi tercihlerine göre ayrımcılığa tabi tutmaktadır. Kendileri gibi düşünmeyen personellere, mobbing yapmakta ve rotasyon adı altında çeşitli sürgün cezaları vermektedir. Adalet Bakanlığı bu ayrımcılığa derhal son vermeli, çalışma barışını sağlamalıdır” dedi. 

Türk Büro-Sen olarak, Adalet Bakanlığı’nı uyardıklarını söyleyen Utangaç, “Çalışma şartları oldukça ağır ve ücretleri yetersiz olan adalet çalışanlarının psikolojisi bozulmuştur. Hayat şartları olumsuzluğa sürüklenen adalet çalışanları maalesef hayatlarına son vermeyi tercih etmiştir. Adalet Bakanlığı vakit geçirmeden bir çalışma yapmalı, adalet çalışanlarının ekonomik sosyal ve özlük haklarında düzenlemeye gitmelidir. Çalışanlar arasında ayrım yapmaya son vermelidir” çağrısında bulundu. 
Haber Merkezi
 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ADALET  ÇALIŞANLARININ PSİKOLOJİSİ BOZULDU
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör