etiler poyrazoğlu otomotiv
16 Eylül 2019 Pazartesi

Acıpayam’da 700 yıllık gelenek 

Acıpayam İlçesi’ne bağlı Alaattin Mahallesi’nde yaklaşık 700 yıldır sürdürülen Donbaba hayrı ve yağmur duası  yapıldı. 

12-06-2019 16:34

Donbaba yağmur duası ve hayır yemeğine Acıpayam Kaymakamı Ali Şanlıer, Belediye Başkanı Hulusi Şevkan ve vatandaşlar katıldı. Kızılca Yolu üzerinde bulunan Donbaba Türbesi etrafından toplanan yaklaşık 3 bin kişiye yemek ikram edildi, dua okundu, yağmur duası yapıldı. 

Donbaba hayrının mahalle sakinleri ve hayırseverlerin bağışlarıyla yapıldığını belirten tertip komitesinden Ramazan Günder, “Geleneksel etkinliğimizde hayırseverler tarafından gönderilen 22 küçükbaş, 1 tane büyükbaş hayvanlar bir gün önceden kesilip hazırlandı. Türbenin etrafında da duanın yapılacağı gün gönüllü olarak herkes görev alır ve yemekleri hazırlar. Öğle namazı türbenin etrafında kılınır. Namazın ardından okunan duayla birlikte yemek dağıtımı yapılır. Yemeğin ardından etkinliğimiz son bulur. Yaklaşık 700 yıldan bu yana yapılan bu etkinliğimiz sayesinde birlik ve beraberliğimiz artıyor. Topraklarımız bereketleniyor. Bu etkinliğimiz bize dedelerimizden miras kaldı. Bizde çocuklarımıza bırakacağız” dedi. 

Türbe etrafında kılınan öğle namazının ardından etkinliğe katılanlarla birlikte yağmur duası okundu. 30 kazanda hazırlanan yahni, keşkek ve aşure tepsilere konuldu. Okunan duanın ardından tepsilere konulan yemekler misafirlere ikram edildi. Alaattinliler Yardımlaşma Derneği tarafından da etkinliğe katılan 3 bin kişiye çay ikramı yapıldı. Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Acıpayam’da 700 yıllık gelenek 
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör