poyrazoğlu otomotiv

Acıpayam, atıksu arıtma tesisine kavuştu 

Büyükşehir Belediyesi DESKİ, Acıpayam’ın en önemli ihtiyaçları arasında bulunan atıksu arıtma tesisini faaliyete geçirdi. İleri biyolojik arıtma tesisi olarak inşa edilen Acıpayam Atıksu Arıtma Tesisi, Dalaman Çayı'nın da bulunduğu Batı Akdeniz Havzası'ndaki atıksu kirliliğinin önlenmesinde önemli bir role sahip olacak.

26-05-2018 10:46
" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen>

Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DESKİ) Genel Müdürlüğü, Acıpayam’ın ve bölgenin en önemli ihtiyaçları arasında bulunan Acıpayam Atıksu Arıtma Tesisi'ni tamamlayarak faaliyete geçirdi. 27 bin 600 metrekare alana kurulu tesiste günde 3 bin 600 metreküp atık su arıtılacak. Biyolojik atık su arıtma tesisinde arıtılacak sular tarımsal sulamada kullanılabilecek. Tesiste atık sular fiziksel arıtma, ileri biyolojik arıtma ve dezenfeksiyon işlemlerine tabi tutulacak,  azot, fosfor, organik karbon ve zararlı organizmalar temizlenerek  deşarj edilecek.

Dalaman Çayı adına çok önemli bir yatırım

Acıpayam Atıksu Arıtma Tesisi, Batı Akdeniz Havzası'nda bulunan Dalaman Çayı'nda kentsel atıksu kirliliğinin önlenmesi  için de büyük önem taşıyor. Acıpayam merkezinin yanı sıra Alaaddin Mahallesi, Oğuz Mahallesi ve Kırca Mahallesi’nin  de atık suları bu tesiste arıtılacak.

"Daha temiz bir Denizli için"

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, tesisin Acıpayam, Denizli ve bölge için çok önemli bir yatırım olduğunu ifade ederek, hedeflerinin ihtiyaç olan tüm bölgelerde benzer tesisleri yapmak olduğunu kaydetti. DESKİ olarak bugüne kadar 7 adet atıksu arıtma tesisi yaptıklarını vurgulayan Zolan, "8 adet atık su arıtma tesisi inşaatımız da devam ediyor. İnşallah hepsini tamamlayarak vatandaşımızın hizmetine sunacağız. Daha temiz bir Denizli için çalışmaya devam edeceğiz. Atıksu arıtma tesisimiz Acıpayam ilçemize, Denizlimize hayırlı uğurlu olsun"dedi.

Haber Merkezi

 

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Acıpayam, atıksu arıtma tesisine kavuştu 
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör