poyrazoğlu otomotiv etiler

Acıpayam’a atıksu arıtma tesisi 

Çevre yatırımlarıyla örnek projelere imza atan Denizli Büyükşehir Belediyesi Acıpayam’da da atıksu arıtma tesisi projesine başladı. Yaklaşık 72 bin kişi kapasiteli olacak tesis ile Acıpayam ilçesi modern bir arıtma tesisine kavuşacak. 

31-07-2017 11:16

Denizli Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DESKİ) Genel Müdürlüğü, Tavas ilçesinin ardından Acıpayam ilçesinin de ihtiyacı olan atıksu arıtma tesisi inşaatına başladı. Toplam inşaat alanı 27 bin 600 metrekare olacak tesisin 1. kademe kapasitesinin 26 bin 800 kişilik olacağı, günlük ortalama debisinin ise 3 bin 596 metreküpü bulacağı kaydedildi. Tesisin 2. kademesinin de 45 bin kişilik olup günlük ortalama debisinin 5bin 600 metreküpü suyu arıtacak şekilde projelendirildiği, toplamda yaklaşık kapasitesinin ise 72bin kişilik olacağı ifade edildi. 

Betonarme biyolojik atıksu ileri arıtma tesisi olarak inşa edilecek Acıpayam Merkez Atıksu Arıtma Tesisi’nde atık suyun sulama suyu standartlarını sağlayacak şekilde arıtılacağı belirtildi. Buradaki atık sular fiziksel arıtma, ileri biyolojik arıtma ve dezenfeksiyon işlemlerine tabi tutulacak. Daha sonra bu atık sudan azot, fosfor, organik karbon ve zararlı organizmaların giderimi yapılarak deşarj edilecek.

“GELECEK İÇİN DAHA TEMİZ VE SAĞLIKLI BİR ÇEVRE”

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Zolan, bir süre önce Tavas'ta da atıksu arıtma tesisi projesi başlattıklarını hatırlatarak, hedeflerinin ihtiyaç olan tüm bölgelere artırma tesisi yapmak olduğunu söyledi. Denizli Büyükşehir Belediyesinin çevre hassasiyetine verdiği önemi bir kez daha vurgulayan Başkan Zolan, “Çevre konusundaki projelerimizi artırarak sürdürüyor, geleceğimize daha temiz ve sağlıklı bir çevre bırakmak için canla başla çalışıyoruz. Atıksu arıtma tesisimiz Acıpayam ilçemize şimdiden hayırlı ve uğurlu olsun” dedi.

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Acıpayam’a atıksu arıtma tesisi 
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör